Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili tarafından yaptırılan yüksekokul binasının açılış töreni 15 Aralık 2014 tarihinde yapıldı.

Açılışa Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Araç Kaymakamı Halil İbrahim Çelik, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Kayıkçı,Araç Belediye Başkanı Mustafa Ayanoğlu, İhsangazi Belediye Başkanı Zühtü Danacı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Rafet Özkan ve Prof. Dr. Ömer Atalar, akademik ve idari birim temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretim elemanları, öğrenciler ve Araç halkı katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Araç Rafet Vergili MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Korhan Enez “2010-2011 yılında eğitim-öğretim faaliyetlerine başladık. Meslek Yüksekokulumuz açıldığı günden itibaren kendini yenileyen ve yüzde yüz başarı sağlayan bir meslek yüksekokulu olduk. Desteklerinden dolayı Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’ye teşekkürlerimizi iletiyoruz.’’ dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın konuşmasında “Heyecanımızı paylaştığınız için değerli hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Üniversitemize bağlı en kalabalık üç yüksekokuldan biri olan Araç Rafet Vergili Meslek Yüksekokulu, 971 olan öğrenci sayısını inşallah ileriki senelerde daha da arttıracaktır. Yüksekokulumuz akademik personeli ilmi çalışmalara da çok önem veriyor. Bunlar çalışmalar arasında 2 kurumla protokol, 82 ilmi makale, 20’nin üstünde proje bulunmaktadır. Bu rakamlar meslek yüksekokulları için önemli bir başarıdır. Meslek Yüksekokulumuzda öğrenim gören 971 talebemiz bulunmaktadır ve bu talebeler bizim çocuklarımızdır. Bizlere emanet edilen bu çocuklarımıza beraberce sahip çıkmalıyız. Yüksekokulumuza desteklerini esirgemeyen değerli hemşerimiz Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili adına her yıl “Rafet Vergili Günleri’’ yapılacaktır. Ayrıca 200 erkek, 200 kız öğrencimiz için yurt yapımına başlanacaktır. Yüksekokulumuz çalışanlarını da fedakârca çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Yüksekokulumuzun gelişmesinde ve bu duruma gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’’ dedi.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili “Biz o kadar büyük bir şey yapmadık. Yüksekokula ismimin verilmesi beni çok mahcup etti ve aynı zamanda mutlu da etti. Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ismimizi okulumuza vererek yaşatacak. İleride inşallah Araç ilçemize daha fazla şeyler katacağız. Açılış programına katılan herkese ve burada bulunan bütün hemşerilerime teşekkür ederim’’ diyerek sözlerini tamamladı.

Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın’da yüksekokula yapılan bu katkıların çok önemli olduğunu ve Rafet Vergili gibi hayırseverlerin bu tür desteklerinin bütün insanlık için güzel bir örnek oluşturduğunu vurguladı. Ülkemizin gelişmesi için çocuklarımızın iyi eğitilmesi gerektiğini ve bu konuda idarecilerin de en iyisini yapmaları gerektiğini söyledi. Rafet Vergili’ye yüksekokul ve yurt binasının yapımı için tekrar teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’ye günün anısına plaket takdim etti.

Program öğlen yemeği ve müzik dinletisi ile son buldu.