Üniversitemiz, 2015 yılı içerisinde düzenleyeceği Türk Dünyası Üniversitelerarası Spor Oyunları kapsamında Türkistan coğrafyasından birçok misafiri ağırladı.

Spor Oyunları toplantılarının ilk ayağı İstanbul’da yapıldı. Üniversite Sporları Federasyon Başkanı ve katılımcı ülkelerin ikişer temsilcisinin katıldığı toplantıya Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Atalar ve üniversitemizden bir heyet katıldı. Yapılan değerlendirme toplantısında Türk Dünyası Spor Oyunları ile ilgili değerlendirmeler yapıldı. Toplantının ardından spor oyunları kafilesine İstanbul’un tarihi ve turistik mekanları gezdirildi.

İstanbul programının ardından 22 Kasım 2014 tarihinde Kastamonu’ya geldi. Türkiye Üniversite Sporları Federasyon Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer, Federasyon Genel Sekreteri Erdoğan Çelebi, Uzman Murat Aslan, Türkistan coğrafyasından Kırgız Devlet Spor Akademisi Rektörü İmanaliev Totkobek Tybynovich, Kazakistan Turizm ve Spor Akademisi Rektör Yardımcısı Muhtar Eskaliyev, Kazakistan Öğrenci Sporları Federasyonu Genel Sekreteri Zhasnur Akedilov, KKTC Üniversite Sporları Federasyonu’ndan Asbaşkan Hüseyin Aşkın Kınacı ile Dış ilişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Güneyli, Türkmenistan Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Agamurat Allanazarov, Kırgız Cumhuriyeti Talebe Sporları Federasyonu Başkanı Sharshan R. Kasenov, Azerbaycan Gençlik Talebe İdman Cemiyeti Başkanı Tofig Khanaliyev, Türkmenistan Aşkabat Kış Sporları Merkezi Müdürü Menet Goçov Üniversitemizde misafir edildi.

Misafirlere Üniversitemiz Yed-i Beyza Bahçesinde akşam yemeği verildi. Yemeğe Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Atalar, Kastamonu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Erdoğan Akbıyık, Üniversitemiz Genel Sekreteri Prof. Dr. Ömer Küçük, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. S. Tunay Kamer, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bilgehan Baydil, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdür Yardımcıları Doç. Dr. Kutay Oktay ve Yrd. Doç. Dr. Muharrem Avcı, Sağlık Kültür Spor Daire Başkanı Selami Can katıldı.

Yemekte Üniversitemiz ve Kastamonu hakkında bilgiler veren Rektörümüz Aydın, genç bir üniversite olan Kastamonu Üniversitesi’nin böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmasının önemine dikkat çekti. Kastamonu’nun 170 km’lik bir sahile, Ilgaz Dağı gibi bir turizm ve kış sporları mekânına ve çok büyük orman alanlarına sahip olduğunu söyleyerek Kastamonu’yu  öğrencilerle ve akademisyenlerle dünyaya açtıklarını, düzenledikleri milletlerarası sempozyumlarla bunu desteklediklerini, düzenlenecek olan spor oyunlarıyla da bunu daha da geliştireceklerini ifade etti. Ayrıca gelişmiş ve kudretli bir Türk Dünyası’nın önemini vurgulayarak bunun için her şeyi yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Yemeğin sonunda Türk dünyasından gelen misafirlere Rektörümüz Aydın tarafından günün anısına hediye paketi takdim edildi.

Kastamonu programlarının ikinci gününde kahvaltının ardından Türk dünyasından gelen misafirler, Üniversitemizdeki kendi ülkelerinden gelen öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilerin Üniversitemizden duydukları memnuniyet dile getirmeleri üzerine misafirler, Üniversitemize daha çok öğrenci yönlendireceklerini belirttiler.  

Programın devamında heyet, Üniversite kampüsünde ve Kastamonu’da mevcut spor alanlarında incelemelerde bulundu. Organizasyondan çok memnun olduklarını dile getiren heyete Kastamonu’nun tarihi ve turistik mekanları da gezdirildi.