aday öğrenci
önemli haber

cep son onemli uyari

Kastamonu Üniversitesi (KÜ),  Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) ve Orman Genel Müdürlüğü işbirliği ile Ilgaz Dağı Milli Parkındaki Ilgaz Mountain Resorts Otel’de “Karadeniz Bölgesi Uluslararası Orman Yangınları Konferansı” düzenlendi.

AB Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında düzenlenen, AB ve Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından finanse edilen ve 6-8 Kasım2014 tarihleri arasında yapılacak olan uluslararası konferansın ilk günü açılış konuşmalarıyla başladı.

Konferansa Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, J. Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal, KÜ Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın,AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman, Orman Genel Müdür Yardımcısı Ali Şahin, Doğu Makedonya ve Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dimitrios Emmanouloudis, KÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Prof. Dr. Ömer Atalar, AÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, akademisyenler, Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü personeli ve öğrenciler katıldı.

 

Yunanistan, İran, Ermenistan, Ukrayna, Moldova, Makedonya, Romanya ve Libya’dan katılımcıların yer aldığı uluslararası konferansta 28 bildiri, 6 poster sunumu yapılacak.  

Konferans açılış konuşmasını ilk olarak Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu yaptı. Tüfekçioğlu konuşmasında ‘’Sizleri bu doğa harikası mekanda ağırlamaktan mutluluk duyduğumu belirtirim. Orman yangınları konumumuz itibariyle sıkça karşılaştığımız sorunlardan biridir. Fakat bizim de orman yangınlarıyla mücadelede başarılı olduğumuz yerlerdir. İklim değişiminden dolaylı daha fazla yangınla karşı karşıya kalabiliriz. Bu nedenden dolaylı bu bölgede konferans düzenleme kararı aldık. Sekiz farklı ülkeden 15 e yakın yabancı katılımcılarımız var 40 yakın bildiri yayınladık, bunlardan olumlu sonuçlar bekliyoruz’’ dedi. Konferansın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini sunarak konferansın yararlı geçmesi dileklerinde bulundu.

Daha sonra konuşmalarına Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez devam etti. Üzmez konuşmasında öncelikle ormanın yararlarına ve önemine değindi. Orman yangınlarının %90’ının insandan kaynaklandığını ve bunun ihmalden dolayı olduğunu vurguladı. Karadeniz bölgesinin orman alanları olarak büyük bir paya sahip olduğunu ve bununla birlikte orman yangınlarının oldukça fazla olduğunu belirtti. Bu amaçla da iyi bir teşkilatlanmaya gerek olduğunu ve Genel Müdürlük olarak bölgesel, ulusal, uluslararası her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade etti. Konuşmasını emeği geçenlere teşekkür ederek tamamladı.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş konuşmasında böyle bir konferansın İlimizde yapılmasından duyduğunu memnuniyeti dile getirerek, bölgemize büyük katkı sağlayacağını söyledi. Orman yangınlarıyla mücadelenin önemli olduğunu, yangınlar neticesinde doğal afetlerin engellenemediğini vurguladı. Katılımcılara teşekkür etti.

Kastamonu Valisi Şeyhmus Günaydın, konunun önemine dikkat çekerek fidan dikiminin gerekli olduğunu vurguladı. Meslek hayatının genellikle ormanlık alanlarda geçtiğini ve konunun hassasiyetinin farkında olduğunu belirtti. Toplumumuzda orman bilincinin oluşması konusunda eğitimsel faaliyetlere gerek olduğunu ve herkese bu konuda sorumlulukları olduğunu vurguladı.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın konuşmasında “Ülkemizin nadide yerlerinden birisi ve tabiat harikası olan Ilgaz Dağı’nda sizleri misafir etmekten büyük mutluluk duymaktayız. Ülkemiz Akdeniz coğrafyası ve iklim kuşağında yer alması sebebiyle özellikle yaz aylarında yangın tehdidi altında bulunmakta, buna bağlı olarak her yıl çeşitli sayıda çıkan orman yangınları sonucu orman alanları zarar görmektedir. Ülkemizde, 2003-2014 yılları arasında her yıl ortalama 2606 adet orman yangını meydana gelirken, aynı dönemde yıllık ortalama yanan alan miktarı 7780 hektardır. Orman yangınları ile karşı karşıya bulunan birçok ülke, yangın öncesi ve yangınla mücadele planları yaparak yangın zararlarını en az seviyede tutmak için yangın organizasyonları oluşturmuşlardır. Bu organizasyonların başarısı yangın potansiyelinin doğru bir şekilde ortaya konulmasına bağlıdır. Yangın potansiyeli değişken ve sabit çevre faktörlerine bağlı olarak değişmekte olup, bu değişimlerin hızlı bir şekilde analiz edilerek yangın organizasyonlarının hizmetine sunulması yangın organizasyonlarının başarısını büyük oranda etkilemektedir. Yangın Organizasyonlarında, gelecekteki yangın çıkma ihtimalinin tahmin edilmesi, kaynak planlaması ve tesirli mücadele için son derece önemlidir. Zira, Dünya genelinde yangına hassas olan bölgelerde yangın önleme ve yangınla mücadele çalışmaları kapsamında yapılan harcamalarda devamlı bir artış olduğu görülmektedir. Diğer taraftan yangınların etkili olduğu ekosistemlerde, kapsamlı yangın önleme çalışmaları ve yeni teknolojiler kullanılarak yangın önleme ve söndürme faaliyetleri ile ilgili çok çalışılmaktadır. Bugün yangın konferansında; potansiyel yangın tehlikesi yangın davranışının sağlıklı bir şekilde tahmin edilmesi, yangın söndürme araçları ile yangın işçilerinin sevk ve idaresinin etkili bir şekilde yapılması, yangının ekolojik etkileri, hava durumlarının yanıcı madde ve yangın potansiyeli üzerine olan etkileri ve hava durumlarının yanıcı madde ve yangın potansiyeli üzerine olan etkileri ve Yeni teknolojilerin orman yangınlarında kullanılması gibi geniş yelpazedeki önemli konular değerli bilim insanları tarafından ele alınacak, tartışılacak ve çözüm teklifleri sunulacaktır. Konferansın bilim camiasına faydalar getirmesini temenni eder katkı ve katılımlarından dolayı bütün kuruluşlara, değerli bilim insanlarına, kongre düzenleme kuruluna ve bilim kuruluna teşekkür eder, saygılar sunarım.’’ diyerek sözlerine son verdi.

Açılış konuşmaları hediyelerin takdimi ile son buldu.  Konferans katılımcıların sunumlarıyla devam etti.