Üniversitemiz Kamu-Sanayi ve Üniversite iş birliği kapsamında eğitim, uygulama, araştırma, çevre faaliyetleri ve sosyal faaliyetler alanlarında imzalamış olduğu iş birliği protokollerine bir yenisini daha ekledi.


Kastamonu’da kurulması hedeflenen Kastamonu Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (KÜTGeB)’nin kuruluş çalışmalarını yürütecek olan Kurucu Heyet Protokolü, 5 Kasım 2014 Tarihinde Kastamonu Üniversitesi, Turizm Eğitim, Uygulama ve Araştırma Birimi’nde düzenlenen yemekli toplantının ardından imzalandı. Düzenlenen toplantıya Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Arslan, Kastamonu Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri ve Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Nahit İğdirli katıldı.


İmzalanan bu protokol ile kuruluş çalışmaları fiilen başlayan KÜTGeB; Kastamonu ili başta olmak üzere teknolojik bilginin üretilmesi, üretilen bilginin ticarileştirilmesi, üründe ve üretim yöntemlerinde ürün kalitesi ve standardının yükseltilmesi, verimliliği artıracak ve üretim maliyetlerini düşürecek yeniliklerin geliştirilmesi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni ve ileri teknolojilere uyumunun sağlanması, araştırmacılara iş imkânlarının sağlanması, ileri teknoloji yatırımları yapacak yabancı sermayenin ülkeye girişinin hızlandırılması ve sanayinin rekabet gücünün artırılması kapsamında bireysel girişimleri ortak platformda buluşturarak bölgesel-küresel üretimi hedeflemektedir.
Toplantı, Kurucu Heyet paydaşlarının protokol metnini imzalamaları ve fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.