Üniversitemiz, Cumhuriyetimizin 91. Yılı kutlamaları kapsamında İstanbul Beykoz Sualtı ve Kurtarma Komutanlığı eğitim sahasında son derece anlamlı bir faaliyet düzenledi.

Üniversitemizin de paydaşları arasında bulunduğu “Birlikte Daha Güzel, Maviye İlk Adım” projesi kapsamında Kastamonu Üniversitesi, Su Sporları Su ve Sualtı Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı’nda Ferhat Yalgın eğitmenliğinde engellilere yönelik dalış eğitimi kursu verildi. Görme, işitme, fiziksel, zihinsel ve süreğen engelli kursiyerler Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Beykoz Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı Dalış Eğitim İskelesi’nde aletli dalış (SCUBA) yaptılar.

Düzenlenen törene ev sahipliği yapan Kurtarma ve Sualtı Komutanı Deniz Kıdemli Albay İlhan Öcalan, yaptığı konuşmada engelli ve engelsiz bireylerin birlikte yaşam kültürünü geliştirmek amacıyla düzenlenen faaliyetin önemine vurgu yaptı. Öcalan, “100 yılı aşkın geçmişi olan Komutanlıkta böyle anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan dolayı kıvanç duyuyoruz. Engelli kardeşlerimizin zoru başarma gayretlerini takdir ediyoruz. Başta bu projenin paydaşları olan Bağcılar Belediyesi ve Kastamonu Üniversitesi olmak üzere, bütün engelli ailelerine şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da geçen yıl “Birlikte Daha Güzel, Maviye İlk Adım Projesi” etkinlikleri kapsamında Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ve 5 engelli ile birlikte dalış yaptıklarını ifade ederek, “Eğer bir toplumda mutluluğu ve huzuru hedefliyorsanız, bireysel mutluluğa ulaşmanız gerekiyor. Engellisi, yaşlısı, kadını ve genci ile huzurlu bir toplum oluşturmanın yolu, hiçbir ayırım ve farklılık gözetmeksizin birlikte hareket etmekten geçmektedir. Böyle anlamlı programlar ile engellilerimize imkânlar sağlandığında neler yapabileceklerine de şahit oluyoruz.” dedi.

Üniversitemiz adına törene katılan Kastamonu Üniversitesi, Su Sporları Su ve Sualtı Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Osman Sabri Kesbiç ise Kastamonu Üniversitesi’nde engelli vatandaşlarımızın hayat standartlarının azami seviyede tutulabilmesi için büyük özveri gösterildiği ve bu çabanın en güzel örneğinin de Üniversitemiz bünyesinde kurulan “Sesli Kütüphane” olduğunu söyledi.

Konuşmalar sonrasında engelli dalıcılar, Eğitmen Ferhat Yalgın liderliğinde ve Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı uzman personeli eşliğinde suya girdi. Dalış faaliyeti, sualtında bulunan Türk Bayrağı ve flamaların engelli dalıcılar tarafından çıkartılmasıyla tamamlandı. Dalış sonrasında kokteyl ve sertifika töreni yapıldı.

Tören sonunda başarılı bir dalış sergileyen beş engelli ve Eğitmenleri Ferhat Yalgın’a Çağırıcı, Öcalan ve Kesbiç tarafından suya dalış sertifikaları takdim edildi.

Yapılan başarılı dalış organizasyonu neticesinde tertip edilen sertifika töreninin ardından Üniversitemiz ekibi Kurtarma ve Sualtı Komutanı Kıdemli Albay İlhan Öcalan’a Üniversitemiz plaketini takdim etti. Öcalan ise Üniversitemiz Su Sporları Su ve Sualtı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Osman Sabri Kesbiç’e yapılan organizasyonun nişanesi olarak hazırlanmış madalyayı takdim etti. Kesbiç, 31 Ekim 2014 Cuma günü Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ı makamında ziyaret ederek Öcalan’ın verdiği hediyeyi Rektörümüz Aydın’a takdim etti.