Kırgızistan Cumhuriyeti Çalışma, Göç ve Gençlik Bakanı Sayın Aliasbek Alymkulov, 09 Ekim 2014 Tarihinde Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ı, makamında ağırladı. Ziyaret esnasında, Üniversitemizin Kırgızistan’daki faaliyetleri hakkında Bakan Alymkulov’a bilgi veren Rektörümüz Prof.Dr. Seyit Aydın, “Üniversitemizin bugüne kadar Kırgızistan’da mevcut pek çok üniversite ile yapmış olduğu ikili protokoller ve Mevlana Değişim Programı anlaşmaları, her iki ülke açısından güzel neticeler vermektedir.  Kastamonu Üniversitesi’nde muhtelif programlarda hâlihazırda tahsil gören ve sayısı her geçen yıl artan Kırgızistanlı öğrencilerin memnuniyetini görmek, bizleri de her geçen gün daha çok çalışmaya teşvik ediyor. Soyu bir, atası bir, dini bir, dili bir, tarihi bir, kültürü bir olan Aziz Milletin Mensupları, her ferdi birbirinin canı olan Büyük Milletin Evlatları olarak;  ortak ve aydınlık geleceğimizin inşası yolunda bizler elimizden geleni yapmaya her daim hazırız. Bu konularda her zaman desteğinizi ve Kastamonu Üniversitesi olarak tertip edeceğimiz Türk Dünyası Üniversiteler Arası Spor Oyunları’nı teşriflerinizi bekliyoruz.” dedi.

 

Bakan Sayın Aliasbek Alymkulov da, “Ziyaretinizden dolayı memnun olduk. Son zamanlarda Türkiye’de üniversite okuyup, Kırgızistan’a dönen evlatlarımızın istihdamları ile alakalı olarak yoğun biçimde çalışıyoruz. Bu gün dünya tarihini dikkatli incelediğimiz zaman, devletlerin kanunlarının birçoğu bizim Atalarımızın, Yavuz Sultan Selim’in, Fatih Sultan Mehmet’in, Kanuni Sultan Süleyman’ın hazırlayıp uygulamaya koyduğu kanunlar olduğunu görüyoruz. Dikkatle bakarsak, Osmanlı İmparatorluğu’nun 500 yıl herhangi bir problem olmadan yaşadığı, bu gün bizlerin olmadığı her coğrafyada savaşların ve daha birçok problemin olduğunu görürüz. Bu münasebetle bizlerin, gençlerimizin; beraber çalışmaları, birlikte hareket etmeleri gelecek açısından çok önemlidir. Bu ortaklıklar; gerçek manada kültürümüzü, gerçek manada dinimizi yaşamamızı sağlayacak ve bu vesile ile hepimizin dünyadaki yerini belirleyecektir. Yaptığınız çalışmalardan ve nazik davetinizden dolayı çok teşekkür ediyor ve Türk Dünyası Üniversiteler Arası Spor Oyunları’nda sizlerle beraber olmayı istiyorum.” dedi.

Ziyaret sonunda Rektörümüz Aydın, günün anısına Kırgızistan Cumhuriyeti Çalışma, Göç ve Gençlik Bakanı Sayın Aliasbek Alymkulov’a üniversitemiz plaketini takdim etti. Bakan Sayın Alymkulov da “Kırgızistan’da her şeyin bir manası vardır. Bu sebeple, müsaade ederseniz bu kalpağı size ben kendi ellerimle giydirmek istiyorum.” diyerek, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’a Kırgız Kalpağı giydirdi. Karşılıklı hediye takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından ziyaret sona erdi.