Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Seyit Aydın, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nda (YO) mevcut programların yanı sıra gastronomi ve mutfak sanatları bölümünün açılacağı müjdesini verdi.

Kastamonu Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik YO tarafından düzenlenen "Kastamonu Turizmcileri Problemlerine Çözüm Arıyor" konulu çalıştay Yed-i Beyza bahçesinde düzenlendi.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Seyit Aydın burada yaptığı konuşmada Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun Fakülteye dönüştürülmesi için çalışma başlattıklarını belirterek, "Yüksekokulumuzun Turizm Fakültesi’ne çevrilmesi noktasında yeni öğretim yılında (Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü) açılması için YÖK’e teklifte bulunduk. Fakülte teklifimiz onaylanarak Milli Eğitim Bakanlığına gönderildi. Yeni bölümümüz için ise en kısa zamanda olumlu karar çıkmasını bekliyoruz" dedi.

Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kastamonu’nda Turizmi hepimiz önemsiyoruz. Bugün çok kısa, kısa, orta ve uzun vadede problemlere çözüm önerileri sunacağız. Üniversite bu konu hakkında üstüne düşen her görevi yapacaktır. Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu önümüzdeki yılda ilk mezunlarını verecek. Yüksekokulumuzdan iyi bir eğitim alarak mezun olacaklar.  Hocalarımıza çabalarından dolayı teşekkür ediyoruz.

TEKNOKENT faaliyete geçiyor

Yüksekokulumuzun öğrencilerini Portekiz, Polonya, İtalya, İngiltere, Almanya, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan gibi dünyanın farklı ülkelerine staj ve öğrenim görmeleri için göndererek daha iyi yetiştirme gayretindeyiz.

Ayrıca Kastamonu’da turizmde söz sahibi kişi kurum ve protokol üyeleri ile birlikte bir forum düzenledik. TEKNOKENT için proje ve kaynak problemini hallettik. En kısa zamanda faaliyete geçirmek üzere olan, laboratuvarlarını hızla tamamlayan ve sanayi kuruluşları ile işbirlikleri içinde bulunan bir üniversiteyiz artık".

Vali Günaydın: “Ben değil biz mantığı olmalı”

Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın da Turizmin Kastamonu için önemine değinerek, "Turizmde takım oyunu oynamak çok önemlidir. Kastamonu Üniversitesi ilimize çok büyük katkıları olmaktadır. Kastamonu’na gelen öğrencilerimizin barınma sorununu hallettik. Ben mantığıyla değil biz mantığıyla hareket etmeliyiz. İlimizde turizm sektörü 50’nin üstündeki sektöre katkısı var. Bu noktada Türkiye Seyahat ve Acenteler Birliği’ni ilimize davet ettik,  bize önerilerini sundular. Ayrıca önemli bir gelişme olarak, Turizmde yurtdışına açılmak için maket evleri yaparak Japonya fuarına katılmaya karar verdik. Çalışmalarımızın meyvesini hemen vermesini beklemiyoruz, ancak sürdürülebilir bir ivme kazandırmaya gayret ediyoruz. İlçelerimizde de birçok turizm potansiyeli var, bunları da turizme kazandırmaya çalışıyoruz".

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise konuşmasında şunları söyledi :

"İlimizin gelişmesinde turizmin katkısı oldukça fazladır. Kısa vadede olsa yapmış olduğumuz tanıtımların etkisini Kastamonu’daki gelişmeler ve hareketlilikten anlayabiliriz. Kültürel turizmin altyapı çalışmaları başlatıldı. 1280 civarında tarihi yerleri aslına uygun bir şekilde yenileme planımız var. Bu plan doğrultusunda, Şeyhoğlu Konağı’nı satın aldık ve kentsel dönüşüm projelerinde şehrin otantik yapısını bozmadan projeler yapmaya devam ediyoruz".

Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen ise çalıştayı önemsediğini, Turizm çalışmalarının Kastamonu ekonomisini canlandıracağını belirterek, "Kastamonu Üniversitesi’nin de ilimize önemli katkıları oldu ve olmaya devam edecektir. Yerel yönetimlerde bu konuda desteğini vermelidir. Kastamonu’yu hep birlikte ve dünyaya tanıtmamız lazım" diye konuştu.

Kastamonu Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Saim Ateş "Kastamonu nasıl marka şehir haline getirilebilir?" sorusunun cevabının aranmasını gerektiğini ifade etti.

Açılışa Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, KÜ Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’ın yanı sıra Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Milletvekili  M. Gökhan Gülşen,  Garnizon Komutanı Vekili Albay Erhan Vural,  Kastamonu Eski Milletvekili Musa Sıvacıoğlu, İl Genel Meclis Üyeleri, İlçe kaymakamları ve İlçe Belediye Başkanları, Akademisyenler, resmi kurum yöneticileri ve davetliler katıldı.