Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Üniversitemizde eğitim görmek üzere bu yıl 70 Uygur Türkü’nün müracaat ettiğini söyledi.

Üniversitemiz Basın Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Doğu Türkistanlılar Birliği Lideri Abdulhekimhan Taklamakan ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Ziyaret sırasında konuşan Rektörümüz Aydın,  geçen yıl Uygur Türkü kökenli 17 öğrenciyi eğitim almaları için kadromuza dahil ettiklerini ifade ederek. “ Bu yıl da 70 Uygur Türk’ü öğrenci eğitim için üniversitemize başvurdu. İmkanlar ve mevzuat çerçevesinde elimizden gelen desteği vereceğiz. Bu öğrencilerimiz de diğer bütün öğrencilerimiz gibi en iyi eğitimi alacaklardır” dedi.

Doğu Türkistanlılar Birliği Lideri Abdulhekimhan Taklamakan da yaptığı konuşmada, Doğu Türkistan’da 30 milyon Uygar Türkü'nün yaşadığını belirterek şunları söyledi:
“Doğu Türkistan 65 yıldır Çin işgalinde. Çin, Uygur Türklerini asimile etmek için Uygur dilinde eğitimi yasakladı. Kastamonu Üniversitesi geçen yıl 17 öğrencimizi eğitim kadrosuna kattığı için minnettarız. Bu yıl da başvuran 70 öğrenci için Sayın Rektör’den destek istedik. Bu öğrencilerimiz farklı programlara eğitim almak üzere başvuruda bulundu. Bu eğitim Uygurluların kendi varlığını koruması açısından önem arz etmektedir. Sayın Rektör’e desteğinden dolayı tekrar teşekkür ederiz.

Ziyarete Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hidayet Oğuzhan, Genel Sekreter Abdulahad Abdurrahman, Satuk Buğrahan Vakfı Başkan Yardımcısı Dr. Murat Orhon, Sim Vakfı Başkanı Ramazan Camlıca da hazır bulundu.

Ziyaretin ardından, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın konukları Kastamonu’nun Tarihi ve Manevi yerlerini bizzat gezdirdi.

Uygurlar Şincan nüfusunun yaklaşık yüzde 45'ini oluşturuyor. Çin 1949 yılında kısa ömürlü Doğu Türkistan devletini işgal ederek ilhak etmişti. 

İlerleyen yıllarda Çinliler Doğu Türkistan'ın demografik dengelerini bozmak için bölgeye Çinlilerin kitlesel olarak göçünü teşvik etmişti.  Bölgede bugün nüfusun yüzde 40'ı Çinlilerden oluşuyor.