Üniversitemiz 2014-2015 Akademik yılı yeni kayıtları 1 Eylül 2014 Pazartesi günü Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ın Kuzeykent Kampüsü İletişim Fakültesi’nde saat 08.30’da ilk öğrenci kaydını yapmasıyla başladı. 5 Eylül 2014 tarihine kadar sürecek kayıtlarda ilk kayıt İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü öğrencisi kayıt yaptırdı.

Kayıt sırasında ilk kayıt yaptıran İletişim Fakültesi öğrencimize Üniversitemiz rozetini takan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın “2014-2015 Akademik Yılı kayıtları bu gün itibari ile başladı. Kıymetli ailelerimize, gençlerimize ve basınımıza hoş geldiniz diyoruz. İletişim Fakültesi'ndeki ilk kaydı biz yaptık. Bu sene e-devlet sistemiyle elektronik kayıt yapan 32 Üniversiteden bir tanesiyiz. Şu an itibari ile e-devlet üzerinden kayıt yapabilecek talebe sayımız 4355’tir. Şu ana kadar e-devlet vasıtasıyla 462 öğrencimiz kayıt yaptırmıştır. E-devlet sistemi üzerinden yapılabilen e-kayıda fazla rağbet olmadığı gözleniyor. Bunun da sistemin güvenilirliği hususundaki tereddütlerden ve yurtlarla ilgili durumun gözlenmesi ihtiyacından kaynaklandığını zannediyoruz. Gençlerimiz hala e-devlet üzerinden kayıt yaptırmanın emniyetli olup olmadığına kanaat getiremiyor. Buradan ilan ediyoruz, e-devletten yapılan kayıtlar buraya gelip kayıt yaptıkları gibi emniyetlidir. Şu ana kadar 6332 gencimiz Üniversitemizi tercih etti. Tercih edenlerden 2550 öğrencimiz lisans, geriye kalanı ise ön lisanstır. Özel kabiliyetle Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Resim Öğretmenliği bölümünde toplamda 305 kontenjanımız oldu. Tamamlanan dikey geçiş kontenjanımız 67, devam eden yatay geçiş kontenjanımızın ise 2640’ı lisans, 2292’si ön lisanstır. 2478 yabancı uyruklu öğrenci kontenjanımız vardır. Bu sene yabancı kontenjanımızın bin kişiye yaklaşmasını bekliyoruz. Şu an itibari ile Türkiye’de sıkıntılı olan Fizik bölümü gibi birkaç bölüm hariç kontenjanlarımız tam doludur.” dedi.

Yatay geçiş, dikey geçiş ve ek kontenjan kayıtları da yapıldıktan sonra öğrenci sayımızın netleşeceğini belirten Rektörümüz Aydın “Öğrenci sayısında oldukça yüksek bir rakamla karşılaşabilirsiniz. Şimdi söyleyeceğimiz rakam yanıltıcı olur. Şu anda 8 fakültemiz 3 yüksekokulumuz mevcuttur ki yüksekokulların iki tanesini zaten şuanda fakülteye çeviriyoruz. Yeni kurmakta olduğumuz iki fakültemizle birlikte fakülte sayımız artıyor. Bir tanesi merkezde, 12 birim de ilçelerimizde olmak üzere 13 Meslek Yüksekokulu birimimiz mevcuttur. Yüksek lisans ve doktora programlarımızdaki yabancı uyruklu kontenjanlarımız da dolmuş bulunmaktadır. Gençlerimizin iyi bir kariyer yapmalarını temenni ediyoruz. Mesleklerinde en iyi olmaya gayret göstersinler. Burada hocalarının öncülüğünde en güzel eğitimi alacaklar. Kampüsümüz yeni kurulmasına rağmen oldukça iyi durumda. İlk kaydı İletişim Fakültesinde yaptığımız için iletişim Fakültesine özel bir yer ayıralım. Eylül ayından itibaren gençlerimiz hocalarıyla beraber bir gazete çıkarıyorlar. Şu anda stüdyoyu kurdular, bu yıl hem radyo, hem de televizyon yayını yapacaklardır. Öğrencilerimize şimdiden başarılar diliyor, kendilerini tebrik ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun, hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

İletişim Fakültesi öğrencimizin kaydından sonra Rektörümüz Aydın, sırasıyla İlahiyat Fakültesi, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Orman Fakültesi, Fazıl Boyner Sağlık Yüksekokulu, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Kastamonu Meslek Yüksekokulu ve Eğitim Fakültesi’nde birer öğrencinin kaydını yaparak üniversitemiz hediyelerini takdim etti. Kayıtların ardından Rektörümüz Aydın Uygulama Anaokulunu da ziyaret etti.