Tercih edeceği üniversite ile geleceğini şekillendirecek olan gençlere üniversiteleri tanıtmak maksadıyla TRT Okul ekranlarında yayınlanan “Rektörler Anlatıyor” adlı programın 3 Temmuz 2014 Tarihli bölümüne canlı yayın konuğu olarak Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın katıldı.      [Program videosunu izlemek için tıklayınız]

Konuşmasına izleyicilerin Ramazan Ayı’nı kutlayarak başlayan Rektörümüz Aydın, sözlerine vilayetimizin doğal, tarihi ve kültürel özelliklerinden bahsederek başladı. Kastamonu’nun deniz ve kayak turizminin bir arada bulunduğu ender vilayetlerimizden biri olduğunu söyleyen Rektör Aydın, Selçuklular ve Osmanlılar dönemleri boyunca önemli sancaklardan bir tanesi olması dolayısıyla doğal güzelliklerinin yanı sıra eşsiz bir tarihi dokuya sahip olduğunu; bu özellikleri sebebiyle Cumhuriyet dönemimizin de önemli şehirlerinden bir tanesi olduğunu belirtti.

Üniversiteler Stabil Kurumlar Değildir

Üniversitenin yapılanmasının hangi aşamada olduğunun ve eksiklerinin tamamlanıp tamamlanmadığının sorulması üzerine Rektörümüz, “Üniversite stabil değildir, devamlı gelişme ihtiyacındadır. Yeni yapılar, yeni programlar ve projeler üretmek mecburiyetindedir. O yönüyle Üniversiteler için “tamamlandı” tabiri geçerli değildir. Ama şu anda Üniversitemiz gerek eğitim ve öğretimini gerekse araştırmalarını yapacak seviyededir. Üniversitemiz hem araştırma-geliştirme bakımından hem eğitim-öğretim bakımından şu andaki programları ve alt yapısıyla yeterlidir.” dedi.

Biz Köklü Bir Üniversiteyiz

Üniversite’nin şehir içindeki konumunun sorulması üzerine konu hakkında bilgi veren Rektörümüz, daha sonra Fakültelerimiz, Yüksekokullarımız ve Meslek Yüksekokullarımız hakkında detaylı bilgiler aktardı. Eğitim Fakültesi bünyesinde iki yıldır hizmet veren Anaokulumuz ve yakın zamanda açılması planlanan Kolejimizden başlayarak Üniversitemizin birimlerine ilişkin öne çıkan özellikleri de belirten Rektör Aydın, “Eğitim fakültemiz köklü bir fakülte. Kastamonu Üniversitesi kurulmadan önce Gazi Üniversitesi’ne bağlı olarak vardı. Dolayısıyla Eğitim Fakültemiz diğer eğitim fakülteleri arasında saygın bir yer sahibi. Uygulama alanlarımız da yeterli seviyede. Orman Fakültemiz için uygulama alanımız ve laboratuvarlarımız yeterli. Türkiye’de olmayan emprenye tesisleri, bizim Orman Endüstri Mühendisliğimizde var. İletişim Fakültemiz Eylül ayından itibaren müstakil gazetesini çıkaracak, internet radyo ve televizyonu ise kurulum aşamasında. Mühendislik ve Mimarlık Fakültemize, biyolojik bilimlere ve Su Ürünleri Fakültemize oldukça iyi laboratuvarlar kurduk. Eğitim-öğretim bakımından oldukça iyiyiz, kadromuz çok iyi. Ayrıca Üniversitemiz 10 Temmuz’da inşallah ilk patentini almış olacak. Patent almış genç bir üniversite olmak bizim için gurur verici bir durum. Çalışmayı benim kendi talebemin yapmış olması benim için ayrıca bir gurur meselesi. Gencimizin geliştirdiği ilaç 10 Temmuzda tescillenecek, o tarihten sonra basına teferruatlı bir bilgi vereceğiz.” dedi.

Sosyal ve Sportif Faaliyetlerimiz

Üniversitemizin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bünyesindeki sportif faaliyetlerinden ve tahsil şartlarından bahseden Rektör Aydın, üç spor salonumuz, halı sahamız, sekiz şeritli tartan pistimiz ve stadımız ile Ekim ayında düzenleyeceğimiz Türk Dünyası Spor Oyunları’nın eksiksiz biçimde süreceğinin müjdesini verdi.

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulumuzun bünyesinde faaliyet gösteren uygulama birimlerimizi de dile getiren Aydın, geçtiğimiz günlerde açılışı yapılarak faaliyet göstermeye başlayan Turizm Eğitim, Uygulama ve Araştırma Birimimiz ve Cide sahilinde faaliyet gösteren Uygulama Otelimizden de bahsetmek suretiyle sosyal uygulama alanlarımızın niteliğini vurguladı.

Büyümeye Devam Eden Milletlerarası Bir Üniversiteyiz

Kastamonu Üniversitesi’nde bu yıl açılması ve yeni öğrenci alması planlanan bölümlerin olup olmadığının sorulması üzerine Rektör Aydın;  “Fen-Edebiyat Fakültemizin ‘Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları’  ile ‘Bilgi ve Belge Yönetimi’ Bölümlerine bu sene ilk defa öğrenci alacağız. İlçelerimizden birine ‘Medya ve İletişim Bölümü’ açtık. Bu sene oraya da öğrenci alacağız. Bunların yanında ilk defa öğrenci alacağımız farklı bölümlerimiz de mevcut. Bölümlerimizin uygulama alanlarını hazırladıktan sonra açıyoruz. Bu sene 17 bin talebemiz vardı. Önümüzdeki dönemde inşallah 20 binin üzerinde olacak. Doktora ve yüksek lisans programlarımızı her geçen gün çoğaltıyoruz. Her alanda lisansüstü eğitim vermeye çalışıyoruz. Bazı bölümlerimizde İngilizce eğitim seçeneği de sunuyoruz. Sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan gençlerimize değil, aynı zamanda uluslararası öğrenci dediğimiz gençlerimize de hizmet veriyoruz. Geçen sene 242 uluslararası öğrencimiz vardı, bu sene çok daha yüksek rakamlara çıkacağız. Lisansüstüne ağırlıklı olarak Libya, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan gibi ülkelerden tercih ediliyoruz. Lisans eğitiminde de ağırlıklı olarak Orta Asya, Orta Doğu’dan müracaat oluyor. Bunun dışında Fil Dişi Sahilleri, Gine, Kenya, Sırbistan,  Fransa ve Gambiya gibi ülkelerden gelen de var ama ağırlıklı kısmı Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan Suriye ve Irak gibi ülkeler.” dedi.

Konuşmasının devamında Üniversitemizin ulusal ve uluslararası değişim programlarından faydalanma oranlarından da bahseden Rektörümüz Aydın, Mevlana Programı’ndan şu ana kadar 210 civarında öğretim elamanı ile öğrenci ve Erasmus Programı kapsamında da 70 öğretim elemanının farklı Avrupa ülkelerine giderek fayda sağladığını belirtti. 43 Erasmus anlaşmamızın yanı sıra dünyanın değişik yerlerinden 71 üniversite ile ikili protokol anlaşmamızın mevcut olduğunu söyleyen Aydın, bu üniversitelerden 48 tanesiyle Mevlana protokolümüz olduğunu da belirtti.

Üniversitemizin Kütüphane imkânlarından da bahseden Aydın, “Şu anda Üniversitemiz Kütüphanesi’nden 300 bin civarında elektronik kitaba ulaşılıyor. Ayrıca görme engelliler için sesli kütüphane kurduk. Şu anda Türkiye’deki birçok Üniversite ve Kamu Kuruluşları bizim sesli kütüphanemize üye oldular. Açık arşiv sistemimiz de çok iyi çalışıyor.” dedi.

Şehrin Lokomotifi Üniversite

Kastamonu Üniversitesi’nin şehir halkı ile irtibatının niteliğine dair bir soru gelmesi üzerine, bu konuya ilişkin birtakım ilmi çalışmaların dahi yapıldığını belirterek sözlerine başlayan Rektör Aydın; şehrin üniversiteden haberdar olma nisbetinin yüksek olduğunu ve haberdar olanların da genel itibariyle olumlu düşünceye sahip olduğunu, fakat Üniversitenin faaliyetlerinden haberdar olmayan bir kesimin de mevcut olduğunu söyledi. Rektör Aydın, sözlerine şöyle devam etti: “Üniversite şehir işbirliği veya Üniversitenin şehir tarafından algılanması zaman alıyor. Sektörlerle beraber yürüttüğümüz projelerimiz var. Mesela Reis Gıda ile bizim Organik Tarım Bölümümüz sarımsak üretimi ile alakalı beraber bir çalışma yaptılar. Çok iyi sonuçlar alındı. Yakında beraber basına sonuçlarıyla açıklayacağız. Ayrıca Ahşap Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezimiz özel sektörle beraber şu anda Sanayi Bakanlığından San-Tez projesi aldılar. Bu projeler içerisinde öğrencilerimiz de yer alıyor. Üniversitemiz yeni ve sahaya yeni inmiş bir üniversite. Mesela Su Ürünleri Fakültemiz şu anda ilgili sektöre ulaşıyor. Kendi üretim tesisini kurdu. Sektöre yardımcı olmaya çalışıyor, bu nüfuz devam edecek. Tarımda ise sarımsakla başladık ama çeltiğe üniversite olarak el atmadık. Bu seneden itibaren eleman eksiğimizi tamamladığımız için çeltik konusunda da çalışmalar yapacağız. Şehrin mahalli ihtiyaçlarını birinci plana aldığımız zamanlar oluyor. Özellikle ilçelerimizde mahalli ihtiyaçları göz önüne alıyoruz.” dedi.

Teknoloji Üreten Bir Üniversite

Kastamonu Üniversitesi’nin yakın ve uzak vadedeki hedeflerinin neler olduğunun sorulması üzerine cevap veren Rektör Aydın, Kastamonu Üniversitesi’nin teknik altyapısının kademe kademe tamamlandığını söyleyerek, birkaç yıl içerisinde teknoloji üreten bir üniversite olarak ön plana çıkacağının müjdesini verdi. Kastamonu Üniversitesi olarak bu sene üçü Kastamonu’da, biri KKTC’de ve biri de Kırgızistan’da olmak üzere beş sempozyuma imza attığını söyleyen Rektörümüz Aydın, bu türden bilimsel faaliyetlerin her yıl artarak devam edeceğini de önemle belirtti. Sempozyumların yanı sıra Almatı’da açılan “Kastamonu Üniversitesi Dil ve Kültür Merkezi” başta olmak üzere ilmî faaliyetlerin farklı kanallardan da sürdüğünü vurgulayan Aydın, “Şu anda 5 bilimsel dergimiz var. Bir tanesi 30 tane indeks tarafından taranıyor, diğeri bu seneden itibaren birkaç indeks tarafından taranmaya başladı. Diğer üç dergimizden biri dünyada fazla örneği olmayan uluslararası teori dergisi. Dergilerimiz inşallah ilim camiasına hizmetler vermeye devam edeceklerdir.” diyerek, Kastamonu Üniversitesi’nin gelecek planlarını ne kadar sağlıklı ve emin bir biçimde sürdürdüğünü bir kez daha ortaya koydu.