Üniversitemiz Türk Dünyası üniversiteleri ile olan işbirliklerini artırmak üzere temaslarını sürdürmeye devam ediyor. Bu temaslar çerçevesinde Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın 30 Haziran 2014 Pazartesi günü Türkmenistan Büyükelçisi Ata Serdarov’u ziyaret etti.

Ziyaret sırasında yaptığı konuşmada Türk Dünyası için her türlü fedakârlığı yapabileceğimizi söyleyen ve Türk dünyasının kardeşliğini vurgulayan Rektör Aydın, Kastamonu’yu ve Üniversitemizi Serdarov’a tanıttı. Rektör Aydın, Üniversite olarak Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Makedonya, Kosova, Bosna Hersek gibi Türk Dünyası ülkeleriyle beraber çalışmalar ve faydalı işler yaptığımızı belirterek, Üniversitemizde hâlihazırda tahsil gören Türkmenistanlı öğrencilerden bahsetti.

Sözlerine, “İki devlet bir milletiz, sizin bizleri sevdiğiniz gibi biz de sizleri seviyoruz. Beraber çalışmaktan memnuniyet duyarız.” cümleleriyle başlayan Büyükelçi Serdarov ise, kardeşliğimizin pekişmesinin faydalı olacağını belirterek, en kısa zamanda Kastamonu’yu ziyaret edeceğini söyledi.

Rektörümüz Seyit Aydın ile Türkmenistan Büyükelçisi Ata Serdarov’un görüşmelerinde, Üniversitemiz ile Türkmenistan üniversiteleri arasında imzalanacak işbirliği anlaşmalarının her iki taraf için de faydalı sonuçlar doğuracağının ifade edildiği ziyaret, karşılıklı hediye takdimlerinin ardından sona erdi.