TRT AVAZ ekranlarında her gün saat 13.00-14.00 arasında canlı olarak yayınlanan ‘Avrasya Raporu’ adlı programın 26 Haziran 2014 Perşembe günkü bölümüne Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın canlı yayın konuğu olarak katıldı.

Üniversitemizin yurtdışı bağlantıları hakkında detaylı bilgilerin verildiği programa Rektörümüz Aydın’ın yanında Azerbaycan ve Pakistan’dan gelen iki öğrencimiz de katıldı. Konuşmasının başında Üniversitemizin kurulduğu günden bu yana kat ettiği mesafe hakkında bilgi veren Rektörümüz Aydın; “2011 yılında 6200 öğrencisi bulunan Üniversitemizin bu gün 17.000 öğrencisi mevcuttur. 8 Fakülte, 4 Yüksekokul ve 11 Meslek Yüksekokula bağlı 13 birimimiz faaliyettedir. Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerimizin öğrenim gördüğü Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitülerimiz de büyümeye devam etmektedir. Bir kısmı ikili işbirliği, bir kısmı Mevlana anlaşması olmak üzere 71 Üniversite ile protokol anlaşmalarımız mevcuttur. 71 Üniversitenin 48 tanesini Türk dünyası üniversiteleri teşkil etmektedir. Diğerleri ise Malezya, Endonezya, Hindistan, Amerika gibi farklı ülkelerden oluşmaktadır. Bugüne kadar 220 civarında öğretim elemanımız, bu değişim programlarından faydalandı. Bunların yanında 45 Avrupa Üniversitesi ile de Erasmus anlaşmamız mevcuttur. Tabii yurtdışındaki üniversitelerle yaptığımız anlaşmalar, yalnız değişim programları ile sınırlı değil. Mesela; 2012 yılı içerisinde Kazakistan’da yapılan Latin Alfabesine Geçiş Sempozyumu açılışına katıldık. Üniversitemiz öğretim üyeleri sundukları tebliğler ile Sempozyum’a iştirak etti. Bu yıl da Kırgızistan Kasım Tınıstanov Isık Göl Devlet Üniversitesi ile ortaklaşa Uluslararası Manas Sempozyumu’nu düzenledik. Rektörleri bizden orman, ziraat ve su ürünleri fakültelerini kurma hususunda yardım talep etti. Biz de bu fakülteleri kurma konusunda kendilerine yardım sözü verdik. 15-17 Mayıs 2014 tarihleri arasında da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Girne Amerikan Üniversitesi ile birlikte 1. Uluslararası Deniz Bilimleri ve Teknolojileri Sempozyumu’nu düzenledik. 10 farklı ülkeden yüz bilim adamının katıldığı Sempozyum sonrasında KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Derviş Eroğlu’nu makamında ziyaret ettik. Kendisi Sempozyum’dan ve ziyaretimizden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.” dedi.

Rektörümüzün konuşmasının ardından, 2012 yılında “Yılın Rektörü” ödülünü aldığını dile getiren ve Prof. Dr. Seyit Aydın’ı tebrik eden program sunucusu, daha sonra Rektörümüzle birlikte katılan yabancı uyruklu öğrencilerin Üniversiteye dair duygu ve düşüncelerini sordu. Öğrencilerimizin Üniversitemiz ve vilayetimiz hakkında olumlu görüşlerini aktarması ile birlikte program sona erdi. Videoya erişmek için tıklayınız.