Üniversitemiz, Kastamonu Milli Eğitim Müdürlüğü ve Prof. Dr. Necate BAYKOÇ Üstün Yetenekliler ve Dahiler Enstitüsü işbirliği ile “Üstün Yetenekli Çocukların Gelişimi ve Eğitimi” konulu konferans düzenlendi.

Halk Eğitim Merkezinde 16 Haziran 2014 Pazartesi günü  düzenlenen konferansa Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. B. Ünal İbret, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. S. Tunay Kamer, Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Lütfi İncikabı, Milli Eğitim Şube Müdürleri Seyfettin Özver ve Hüseyin Kendir, Eğitim Fakültesi dekan yardımcıları Doç. Dr. Atila Çağlar ve Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kıldan, akademisyenler, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Konferansta konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Necate Baykoç, öncelikli olarak Prof. Dr. Necate BAYKOÇ Üstün Yetenekliler ve Dahiler Enstitüsü’nün faaliyetleri konusunda bilgiler verdi. Konuşmasında “üstün yeteneklilerin erken keşfedilmeleri çok önemlidir. Konuşmasını bilmeden okumaya başlayan çocuklarla karşılaşabilirsiniz. Bunları erken yaşta tanımamız ve ona göre yönlendirmeniz gerekir. Tanı erken yapılmadığı takdirde çocuklarda psikolojik sorunlara yol açıyor. Bu sebeple velileri uyarıyorum çocukları için erken tanıyı yapmaları gerekir. Bu tür çocukların çok fazla basının karşısına çıkartılmaması gerekir ve bilgilerinin gizli kalmalarının daha faydalı olacağına inanıyorum” dedi. Ayrıca üstün yetenekli ve dahi çocukların toplumu yönlendirecek bireyler olduklarını vurgulayan Baykoç, üstün yetenekliler konusunda eğitimcilerin dikkatli olmalarını istedi.

Katılımın yoğun olduğu konferans sonrasında Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ı makamında ziyaret eden Prof. Dr. Necate Baykoç, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. B. Ünal İbret ve Milli Eğitim Şube Müdürleri, Kastamonu’da üstün yeteneklilere yönelik yapılabilecek çalışmalar hakkında konuştular. Üniversitemiz bünyesinde bulunan Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi ve kurulması planlanan Üstün Yetenekliler Uygulama ve Araştırma Merkezi faaliyetleri konusunda neler yapılabileceği ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılabilecek ortak projeler konusunda görüşmeler yapıldı. Prof. Dr. Baykoç’a Rektörümüz tarafından Üniversitemize ait hediyeler takdim edildi.