Üniversitemiz, 2013-2014 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni Gazi Stadı’nda coşkuyla kutlandı.

31 Mayıs Cumartesi günü, 14.30’da başlayan Mezuniyet Töreni’ne Vali Erdoğan Bektaş, Kastamonu eski Milletvekili Musa Sıvacıoğlu, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, İl Jandarma Komutanı J. Alb. M. Tevfik Anzerlioğlu, İl Emniyet Müdürü Mustafa Yoldan, öğrenciler, aileler, Kastamonu halkı ve basın mensupları katıldı.

Rektörümüz Aydın, yaptığı açılış konuşmasının başında Soma’da meydana gelen elim maden kazasında kaybettiğimiz madencilerimize Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı diledi. Rektör Aydın, konuşmasının devamında, “Bugün, burada 3600 gencimizi mezun ediyor olmanın gururunu hep beraber yaşıyoruz. Türkiye ve dünyadaki üniversiteler arasında seçkin bir yer edinme gayesiyle 2006 yılında kurulan Kastamonu Üniversitesi, kurulduğu tarihten bugüne çok yol kat etti. Üniversitemiz, zengin bir tarih ve kültürü haiz, güzide bir vilayet olan Kastamonu’da kuruldu. Bizler bu kıymetlerin farkında olan bilim insanları olarak, millî, manevî ve kültürel değerlerimize sahip çıkmayı ahlakî ve ilmî bir düstur addettik. Bu sebeple Kastamonu Üniversitesi olarak hedefimiz, edindiği bilgiyi doğru yorumlayan, araştıran, tarihinden ders alıp geleceği yeniden dizayn edebilen, zorluklarla mücadeleden yılmayan, Cumhuriyet’in temel prensiplerine ve milletimizin yüce değerlerine bağlı,  aydın nesiller yetiştirmektir.” dedi.

Konuşmasının devamında, Üniversitemiz Akademik Personeli’ne teşekkür eden Rektör Aydın,  “Sahip olduğunuz bilgi ve birikimi, talebelerimizin en iyi şekilde yetişmesinde kullandığınız için hepinize müteşekkirim. Bugün, burada mezun ettiğimiz bu pırıl pırıl gençler sizin gayretinizin müşahhas neticeleridir. Eserlerinizi görmenin gururunu her yıl olduğu gibi bir defa daha yaşıyorsunuz. Gününüz kutlu olsun.” dedi.

Mezunlarımızın ailelerine de seslenen Rektör Aydın; “Gençlerimizin mezuniyet sevincini paylaştığımız bu güzel ve anlamlı günde tabii ki sizlerin emek ve gayretlerini unutmamak gerekir. Bu güzide gençleri bu günlere getirdiğiniz için sizleri cân-ı gönülden tebrik ediyorum. Gözünüzden sakınarak büyüttüğünüz, alnınızın akıyla bizlere emanet ettiğiniz yavrularınız işte karşımızdalar. Tahsillerini muvaffakiyetle tamamladılar ve bugünden sonra kendi ayaklarının üzerinde durmaya artık hazırlar. Bizler geleceğimizin umutlarını size teslim ederken, onların her daim iftihar kaynağımız olacaklarından eminiz ve bu bilinç, bize güç veriyor.” diyerek, teşekkürlerini ifade etti.

Konuşmasının sonunda mezunlarımıza seslenen Aydın; “Bugün sizler hayatınızın en mutlu günlerinden birini yaşıyorsunuz. Sizler, mensubu ve mezunu olmaktan gurur duyacağınız Üniversitemizi ömür boyu en iyi şekilde temsil edeceksiniz. Sizler, yapacağınız çalışmalarla; vereceğiniz hizmetlerle vatana ve millete daima önder olacaksınız. Bundan sonraki hayatınızda, aldığınız tahsilin hakkını en iyi şekilde vereceğinize dair sizlere olan itimadımız tamdır.” diyerek, gelecek günlerin mezunlarımıza başarı, sağlık, mutluluk ve huzur getirmesi temennilerini iletti.

Açılış konuşmalarının ardından, 2013-2014 Akademik Yılı’nda dereceye giren öğrencilerimize ödülleri verildi. Birincilere plaket ve ödüllerini Vali Bektaş takdim etti. Üniversite birincisi Hakkı Alper Pirci, takdim töreninin ardından, günün anlam ve önemine istinaden bir konuşma yaparak, yaş kütüğüne plaket çaktı.

Üniversitemiz Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu ikincilerine plaket ve hediyelerini Belediye Başkanı Tahsin Babaş; üçüncülere ise üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın takdim etti.

Ödül töreninin ardından, Üniversitemiz Halk Oyunları grubu, keyifli bir folklor gösterisi sergileyerek, izleyiciler tarafından büyük alkış aldılar. Halk Oyunları gösterisinin bitiminde, 2013-2014 Akademik Yılı’nda Ünilig spor müsabakalarında üniversitemizi üstün başarı ile temsil eden sporcu ve antrenörlere madalya ve belgeleri verildi.

Badminton Süper Lig’de Dördüncü olan öğrencimize madalya ve belgesini 23. dönem Milletvekili Musa Sıvacıoğlu; Türkiye Üniversitelerarası Taekwondo Şampiyonası’nda Üçüncülük alan sporcularımız ve Antrenörleri Yrd. Doç. Dr. Murat Turğut’a Emniyet Müdürü Mustafa Yoldan; Türkiye Üniversitelerarası Judo Şampiyonası’nda dereceye giren sporcularımıza ve Antrenörleri Öğr. Gör. Gürtürk Köseoğlu’na Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Rafet Özkan; Oryantring Türkiye Şampiyonası Bayanlar Türkiye Üçüncüsü olan sporcularımıza ve Antrenörleri Yrd. Doç. Dr. Bilgehan Baydil’e Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Sezgin Ayan, Oryantring Türkiye Şampiyonası Erkekler Türkiye Üçüncüsü olan sporcularımıza 5. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanı Erhan Vural, 10 Kasım Ata’yı Anma Koşusunda Türkiye Üçüncüsü olan sporcularımıza ve Antrenörleri Öğr. Gör. Hüsnü Şinoforoğlu’na İl Jandarma Komutanı Tevfik Anzerlioğlu, Üniversitelerarası Muay Thai Şampiyonası’nda Türkiye Birincisi ve Üçüncüsü olan sporcularımıza ve Antrenörleri Öğr. Gör. Binnur Çelebi’ye Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünal İbret, Hentbol Süper Final Türkiye Üçüncüsü olan sporcularımıza ve Antrenörleri Öğr. Gör. Hüsnü Şinoforoğlu’na Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Temel Sarıyıldız, Türkiye Üniversitelerarası Kros Şampiyonası Türkiye İkincisi olan sporcularımız ile 12000 Metre Dağ Koşusu Birincisi ve Antrenörleri Öğr. Gör. Hüsnü Şinoforoğlu’na Genel Sekreterimiz Prof. Dr. Ömer Küçük, son olarak Ünilig Hentbol Türkiye Şampiyonu olan takımımıza ve Antrenörleri Öğr. Gör. Hüsnü Şinoforoğlu’na BESYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bilgehan Baydil takdim etti.

 

Spor müsabakaları ödüllerinin takdiminin bitiminde, Üniversitemizin 7. Bahar Şenliği kapsamında düzenlenen Üniversite içi müsabakalarda kazanan Fakülte, Yüksekokul ve MYO’lara ödül ve belgeleri verildi. Voleybol Müsabakaları Erkekler’de dereceye giren Fakülte ve MYO’lara ödüllerini Su Ürünleri Fakültesi Dekan Vekili Yrd. Doç. Dr. Adem Yavuz Sönmez; Bayanlar’a ise İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Mehmet Çelik verdi. Masa Tenisi Turnuvası’nda dereceye giren takımlar, ödüllerini Tosya MYO Müdürü Doç. Dr. Hakan Akyıldız elinden; Satranç Turnuvası’nda dereceye girenler ise Kastamonu MYO Müdürü Doç. Dr. Hasbi Yaprak elinden aldı.

Ödül takdim törenlerinin ardından, mezun olma coşkusunu yaşayan 3600 öğrencimiz Mezuniyet Andı’nı okuyarak kep attı.

 Kep atma merasiminin ardından Yalın sahne alarak izleyenlere keyifli saatler yaşattı. Konserde sahneye gelen Rektörümüz Aydın, katılımları için Yalın’a teşekkür ederek, günün anısına çiçek ve plaket takdim etti. Öğrenciler ve ailelerinin yanı sıra Kastamonu halkının da yoğun ilgi gösterdiği konser, yaklaşık iki saat sürdü.