Çankırı Karatekin Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen “Komşu Üniversiteler Tanışma ve İşbirliği Toplantısı"na Üniversitemizin yanı sıra Çankırı, Sinop, Çorum, Karabük ve Kırıkkale Üniversiteleri katıldı.

Üniversiteler arasında akademik, kültür ve sanat alanlarında işbirliğini sağlayabilmek için önce tanışmak, daha sonraki süreçte ise sürekliliği olan işbirliği ağını kurmak ve bu işbirliğini verimli şekilde işletmek için 15-16 Mayıs 2014 tarihlerinde altı üniversite ile toplantı düzenlendi.

Toplantıya Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Üniversitemizden Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Ömer Atalar, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Rafet Özkan ile Prof. Dr. Sezgin Ayan, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhsin Halis, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Saim Ateş, Kastamonu Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Hasbi Yaprak, İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Atalan, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Seçil Karatay, Genel Sekreter Yardımcı Vekili Sabahattin Çebi ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Selami Can, Çankırı, Sinop, Çorum, Karabük ve Kırıkkale Üniversiteleri yetkilileri katıldı.e

Üniversitemiz Rektör Vekili Atalar toplantıda yaptığı konuşmanın başında Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın'ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Üniversitemizin düzenlediği sempozyumda olduğunu, toplantıya katılamadığı için duyduğu üzüntüyü belirtti. Rektör Vekili Atalar, Rektörümüz adına Manisa ilinin Soma ilçesinde meydana gelen faciada hayatını kaybeden vatandaşlarımız için taziyelerini dile getirdi. Atalar, “Bu elim kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Yaralı olarak kurtulanlara da geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.” dedi. Atalar, bu faaliyetin temenniler ötesinde somut işler yapılacak bir toplantı olmasına dikkat çekti. Üniversitemizin son üç yıl içerisinde büyük atılım içerisinde olduğuna değinen Atalar, üniversiteyi Kastamonu’nun lokomotifi yapma amacı taşıdıklarını ifade etti.

Rektör Yardımcımız Ayan tarafından toplantıda Üniversitemiz tanıtıldı. Ayan yaptığı tanıtımda Üniversitemizin fiziki durumu, akademik, sosyal ve kültürel faaliyetler ile ikili anlaşmalar hakkında bilgiler verdi.

Toplantıya katılan Çankırı, Kırıkkale, Çorum Hitit, Sinop ve Karabük üniversitelerinin temsilcileri de görüşlerini paylaştı. Çankırı Karatekin Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Hitit Üniversitesi adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Eğri, Karabük Üniversitesi adına Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Boz, Sinop Üniversitesi adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmet Berber, Kırıkkale Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız birer konuşma yaptılar.

Toplantı genel olarak sanayi ve tarımla ilgili ortak ve bölgesel projeler yapılması, lisansüstü eğitim birlikteliği ve ortak programların açılması, bu tür toplantılarda ele alınan konuların hayata geçirilmesi için görüşmelerin daha sıklıkla yapılması konusunda görüşler ortaya atıldı.