Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Murat Tuncer, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ile kamuoyunu uzun süre meşgul eden Kastamonu Tıp Fakültesi meselesini konuşmak üzere bir araya geldi. 02 Mayıs 2014 tarihinde Kastamonu Üniversitesi Rektörlük makamında yapılan görüşmeye her iki üniversite rektörünün yanı sıra Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Rafet Özkan ile Prof. Dr. Sezgin Ayan, Hacettepe Üniversitesi Kastamonu Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıza Murat Karaşen, Genel Sekreter Yardımcısı Ali İhsan Ateş ve Üniversitemiz Genel Sekreter Yardımcısı Vekili Sebahattin Çebi katıldı.

Görüşmede her iki üniversite rektörünün de Kastamonu Tıp Fakültesi’nin akıbetine dair ortak kararda olduğu görülürken, konuya ilişkin önemli neticeler elde edildi. Görüşme sırasında konuşan Hacettepe Üniversitesi Rektörü Tuncer, Hacettepe Üniversitesi Kastamonu Tıp Fakültesi’nin Üniversitemize devri konusuna sıcak baktıklarını söyleyerek, Tıp Fakültesi’nin Kastamonu Üniversitesi tarafından devralınması hususundaki gerekli altyapılar tamamlanıncaya kadar, hâlihazırda tahsillerine devam eden öğrencilerin Hacettepe bünyesinde tahsillerini tamamlayarak, Hacettepe Üniversitesi diploması ile mezun olacaklarını belirtti. Tuncer, konuşmasının devamında; “Sağlık Bakanlığı’nın da bu süreçte destek olması lazım. Çünkü her iki üniversitenin bütçesi, Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi binalarının tamamlanmasında yetersiz kalır. Bununla birlikte, Kastamonu’nun hem üniversite hem de devlet hastanesine ihtiyacı olduğunu gördük. Bu açıdan da Sağlık Bakanlığı ile afiliye sistemle binalar hızlı bir şekilde bitirilirse hem Kastamonu hem de ülkemiz kazanacaktır.” dedi.

Her iki üniversitenin de Kastamonu Tıp Fakültesi hakkında aynı düşünceyi paylaştığını vurgulayarak sözlerine başlayan Rektörümüz Aydın, Hacettepe Üniversitesi’nin Fakülte’yi devretmeye hazır olduğunu ve Üniversitemizin de Kastamonu Tıp Fakültesi’ni bünyesine katmaya hazır olduğunu belirtti. Aydın, “Tıp Fakültesi devredildikten sonra Kastamonu’daki Fakülte’nin altyapısı hazır oluncaya kadar Hacettepe Üniversitesi ile beraber çalışmak istiyoruz. Sağlık Bakanlığı ile afiliye sistem yapılırsa hem hizmet sürecini hızlandırır hem de tıp fakültesinin sağlıklı bir biçimde gelişmesine yardımcı olur.” dedi.

Görüşmenin sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ile Hacettepe Üniversitesi heyeti arasında karşılıklı hediye takdiminde bulunuldu.