Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle kutlama mesajı yayımladı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının 94. yıldönümünü büyük bir gurur ve coşku ile kutluyoruz.

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'en büyük eserim' diyerek övündüğü Cumhuriyet’in ilanına giden yolda atılmış en önemli adım olan TBMM'nin açıldığı 23 Nisan 1920, Anadolu'nun istiklali ve istikbalinin de tayin edildiği gündür. Zira TBMM'nin açılışı, işgal altındaki yurdumuzun kurtuluşunda önemli bir merhaleyi teşkil eder. TBMM; silahlarına el konularak ordusu terhis edilmiş ve tüm toprakları işgal edilmiş milletimizin yeniden dirilişine öncülük ederek, büyük bir tarih yazmıştır.

23 Nisan tarihi, TBMM'nin ilk başkanı, Kurtuluş Savaşımızın öncüsü Atatürk tarafından Cumhuriyet’in ilanından sonra çocuklarımıza armağan edilmesiyle, ayrı bir anlam kazanmıştır. Çocuklara armağan edilen tek evrensel bayram olan 23 Nisan; gelecek zamanların, yarının büyüklerinin omuzlarında yükseleceğine olan inancın da anlamlı bir ifadesidir.

‘Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri öğrenimin sınırları ne olursa olsun, en evvel ve en esaslı olarak Türkiye’nin istiklâline, kendi benliğine, millî geleneklerine düşman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir’ diyen Atatürk’ün fikirlerinden hareketle çocuklarımızın kaliteli yaşam olanaklarına kavuşturulmaları ve çağın gerektirdiği nitelikte eğitim almaları için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Yarının büyükleri olacak çocuklarımızın milli ülkü ve hedefleri benimsemeleri en büyük temennimizdir. Savaş, baskı ve şiddetten arındırılmış; barış ve huzur dolu bir dünyada yaşamak, bugün insanlığın en büyük hayalidir. Bu dünyayı yüreklerindeki sevgi tomurcukları ile yeşertecek olan çocuklarımızın her türlü olumsuzluktan uzak, sevgi ve güven dolu bir ortamda yetiştirilmesi noktasında hepimize düşen sorumluluklar vardır.

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Birinci Meclis'imizin kahraman üyelerini; milli mücadeleye canıyla, malıyla, emeğiyle katılmış milletimizin her ferdini rahmet, minnet ve şükranla anıyor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en kalbi duygularımla kutluyorum.”