Kapılarını dünyaya açan Üniversitemizin ikili protokol imzaladığı üniversiteler arasında yer alan Cusup Balasagın Kırgız Milli Üniversitesi’nden eğitim almak için on bir öğrenci Üniversitemize geldi.

Üniversitemizin Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nda öğrenim görecek olan öğrenciler 9 Nisan 2014 tarihinde Rektörümüzü ziyaret etti.

Rektörlük makamında yapılan ziyarete Rektörümüzün yanında Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN ile Prof. Dr. Ömer ATALAR, Kasım Tınıstanov Isık-Kul Devlet Üniversitesi’nden Doç. Dr. K.K KOYLUBAEV, Doç. Dr. N.T MAYKADANOVA, Doç. Dr. F.B SARIEV, Erkinbek kızı Altınay ve A. A İŞENBAEVA hazır bulundu.

Ziyaret esnasında öğrencilerle sohbet eden Rektörümüz AYDIN, öğrencilerin Kastamonu’yu tanıdıklarını ve artık derslerine başlayacaklarını söyledi. Kardeşlerimizi Kastamonu’da ve Üniversitemizde görmekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektörümüz AYDIN öğrencilere şöyle hitap etti:

“Üniversitemizde alacağınız eğitiminiz ve Kastamonu’da günleriniz inşallah güzel geçecektir. Belki daha sonra burada kalmak istersiniz. Çünkü sizler bizim çocuklarımızsınız. Biz sizleri görmek için iki yüz sene bekledik. Bu bizim için bayramdır ve bu bayramın her zaman devam etmesini istiyoruz. İnşallah yeni bayramlarda beraber oluruz. Hayatınız hep bayram olarak geçsin.”

Ziyaretin sonunda Kırgızistanlı öğrencilerin hediyelerini kabul eden Rektörümüz AYDIN, daha sonra Üniversitemizin hediyelerini kendilerine takdim etti.

Ziyaretin ardından öğrenciler,  Kastamonu’da geçirecekleri süre boyunca barınacakları ve yakın tarihte ikili protokol imzaladığımız T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Kastamonu El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne gitmek üzere Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ömer ATALAR eşliğinde Rektörlük Makamından ayrıldılar. Protokol kapsamında El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürlüğü binalarında barınacak olan Kırgızistanlı öğrencileri, Müdür Basri YAVUZ karşıladı. Rektör Yardımcımız ATALAR refakatinde öğrenciler, barınacakları yerlere yerleştirildi.