Üniversitemizin ikili protokol ve Mevlana Değişim Programı anlaşması imzaladığı üniversitelerden Kasım Tınıstanov Isık-Kul Devlet Üniversitesi’nden üç öğretim elemanı ve iki öğrenci Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN’ı makamında ziyaret etti.

1 Nisan 2014 tarihinde Rektörlük makamında yapılan ziyarete Doç. Dr. K.K KOYLUBAEV, Doç. Dr. N.T MAYKADANOVA, Doç. Dr. F.B SARIEV, Erkinbek kızı Altınay ve A. A İŞENBAEVA’nın yanında Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN, Prof. Dr. Sezgin AYAN ile Prof. Dr. Ömer ATALAR, Genel Sekreter Vekili Prof. Dr. Ömer KÜÇÜK ve Dr. Cıldız İSMAİLOVA katıldı.

Ziyaret sırasında Rektörümüz AYDIN: “Kastamonu, sizler için kapıyı çalmadan gelebileceğiniz evinizdir. İki üniversite arasında imzalanan anlaşmalar kapsamında ortak çalışmalar yapmak için bu yola çıktık ve daha fazla proje, daha fazla ilmi bilgi üretmek için çalışmalıyız.

Bizler sizin için 200 sene ağladık. Şükürler olsun ki 22 önce istiklalinize kavuştunuz. İnşallah kıyamete kadar da hür yaşayacaksınız. Bizim beraberliğimiz sonsuza kadar devam edecektir. Bir daha ayrılık olmayacaktır.

Türkiye refah seviyesi yüksek, askeri ve iktisadi bakımdan kuvvetli bir memlekettir. Bizim şu an geldiğimiz noktaya sizler de geleceksiniz. Türk dünyasındaki ülkeler Türkiye gibi büyük devlet olacaktır. Orta Asya’ya güneş doğdu ve asla batmayacaktır.” dedi.

Üniversitemizde 12 Nisan 2014 tarihine kadar ilmi araştırmalar yapacak olan heyet Kastamonu’yu gezdikten sonra her iki tarafında yaşantılarının ve kültürlerinin bir olduğunu görünce mutlu olduklarını dile getirdiler. Heyet bir zamanlar meydana gelen bazı olaylardan dolayı kardeşlerin ayrı kaldığını ve tekrar bir araya gelmenin sevinicini yaşadıklarını belirtti.

Ziyaretin sonunda Rektörümüz AYDIN, konukların hediyelerini kabul ettikten sonra, kendilerine Üniversitemiz adına hediyelerini takdim etti.