Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen Üniversitemizin yürütücülüğünü yaptığı Gençlik ve Kariyer Merkezi projesi kapsamında Çanakkale konulu konferans tertip edildi.

Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Yavuz SÖNMEZ’in koordinatörlüğünde İlim Yayma Cemiyeti Kastamonu Şubesi ile birlikte düzenlenen “Bir Devrin Battığı Yer, Çanakkale” adlı program 21 Mart 2014 tarihinde Hüsnü Tandoğan Spor Salonu’nda yapıldı.

Programa Kastamonu Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Milletvekili M. Gökhan GÜLŞEN, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN ve Eşi Hanımefendi Selma AYDIN, İl Emniyet Müdürü Mustafa YOLDAN, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Erdoğan AKBIYIK, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN, Prof. Dr. Sezgin AYAN ile Prof. Dr. Ömer ATALAR, kamu kurum amirleri, Üniversitemiz personeli, öğrenciler ve çok sayıda Kastamonu halkı katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kuran-ı Kerim Okuma Yarışması’nda Kastamonu birincisi İlim Yayma Cemiyeti öğrencilerinden Emre KISA Kuran-ı Kerim tilaveti yaptı.

Programın açılış konuşmasını yapan Rektörümüz AYDIN: “Çanakkale hepimizin bildiği gibi hem bir dönüm noktası hem de unutmamamız gereken tarihi bir hatıradır. Bugüne kadar unutulmaması için hep yad edildi. Bu gece Gençlik ve Spor Bakanlığımızın desteği ile Gençlik ve Kariyer Merkezi ve İlim Yayma Cemiyetinin birlikte tertip ettiği Çanakkale konulu konferansımızı şereflendirdiniz. Programın yapımında emeği geçen herkese çok teşekkürlerimizi sunuyoruz. Çanakkale unutulmayacak ve unutturulmayacaktır. Tekrar programın hayırlı olmasını, gecemizin mübarek olmasını diliyorum.” dedi. 

Rektörümüz AYDIN’ın konuşmasının ardından İlahiyatçı Sabri BAYINDIRLI, Çanakkale Destanı adlı kasideyi okudu. Programın devamında Kastamonu Gençlik Merkezi Türk Halk Müziği Korosu davetlilere Çanakkale ruhunu yaşatan türküleri seslendirdi.

Verilen konserin ardından Kastamonu Gençlik Spor Kulübü Derneği öğrencilerinden Muhammed BOZKURT Medine Gülü isimli ilahiyi söyledi. Programın devamında İlim Yayma Cemiyeti Kastamonu Mehter Takımı tarafından programa iştirak edenleri coşturan mehter marşları söylendi.

Programın Konferans bölümünde Yavuz BAHADIROĞLU,  Merhum Mehmet Akif Ersoy’un şiiriyle sözlerine başladı. Çanakkale ruhu ve mücadelenin önemi üzerinde duran BAHADIROĞLU: “Tarih boyunca Selçuklulardan bu yana bu Millet ne zaman ayağa kalksa biri çelme attı. Çünkü Asya ile Avrupa arasında kapı gibi durmanın bir bedeli var. Çanakkale’de yaşananları tanımlamak gerekirse şöyle tanımlayabiliriz. Birlik ve beraberliğin adresi Çanakkale; Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Abaza, Sünni, Alevisiyle  herkesin ezan ve bayrak savunması için şehit olduğu yerdir.

Milletler tarih sahnesinde bir iner, bir çıkar, bizim ölümüz bile düşmanlarımızı korkutur. Yeter ki kendimize güvenmesini bilelim. Çocuklarımıza ecdadımızı doğru anlatalım. Çocuklarımız İskender’e Büyük İskender, Richard’ı Aslan Yürekli Richard olarak öğreniyor. Ama kendi geçmişimizi anlatırken sarhoş, vatan haini, deli gibi yakıştırmalar yaparak anlatıyoruz. Oysaki Büyük İskender’in geçemediği Sina Çölü’nü Yavuz Sultan Selim geçti.

Osmanlı Devleti yıkılmadı. 600 senelik tarihimiz Çanakkale’de Cumhuriyete dönüştü. 17 Sene savaşan milletin insan kaynağı, besin kaynakları, silah kaynaklarının hepsi biter. Çanakkale savaşında bizim askerlerimizin giyeceği miğfer bile yoktu.

Kadınlarımız Çanakkale savaşında büyük bir fedakarlıkla savaşmışlar. 5000 kadınımız şehit olmuş. Cephaneye soba borusu ve süpürge tohumu taşıyan kadınlarımız soba borularını mevziye dikerek İngilizlerin top geldi sanarak korkmalarını sağlamışlardır. Peygamberimizin Uhud Savaşında sınırlarda ateş yaktırması gibi düşmanı korkutmuşlardır. Çanakkale savaşını kazanmamızın sebebi, orada savaşanların peygamberimizle aynı duyguları taşımasındandır.

Çanakkale’de Allah için savaşan askerler arasında gönüllü olarak savaşa katılan lise son sınıf öğrencileri de vardı. Bugün bile Çanakkale’ye gidip ayağınızı toprağa sürttüğünüzde topraktan dedelerimizin nenelerimizin kemikleri çıkar. Mehmet Akif İstiklal Marşı’ndaki ‘Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda’ mısralarını işte bu ruhla yazdı.

Çanakkale insanının ruhu Bedir, Uhud, Kosova ve Varna savaşlarından geliyordu. Hepsinde bir milli özgüven oluşmuştu. İhtiyacımız olan insanı ihtiyacınız olduğunda bulmak için bu günden yetiştirmemiz lazım. Her Millet insanıyla meşhurdur. Doğru insanı yetiştirmeli, yetiştirdiğimiz insanla iftihar etmeliyiz.” dedi. 

Konuşmasında gençlere de seslenen BAHADIROĞLU, “Geçmişte büyüktünüz, geçmişinde büyük olan millet, bir zaman gerilese bile bir gün mutlaka yeniden büyür. Bunu başarabilmek için Seyit Onbaşı’nın da yaptığı gibi doğru tarafta durup, elinizden geleni yapmalısınız.” dedi.

Konferansın sonunda Vali BEKTAŞ, BAHADIROĞLU’na plaket, Üniversitemiz Rektörü AYDIN da plaket ve hediye takdim etti.

İl Emniyet Müdürü YOLDAN tarafından Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şubesi Başkanı Berat SATIOĞLU’na  plaket verildi.

Program İlim Yayma Cemiyeti Kastamonu Başkanı Hasan YETİŞKEN’in Kuran-ı Kerim Okuma Yarışması’nda Kastamonu Birincisi olan Emre KISA’ya plaket verilmesiyle sona erdi.