Üniversitemiz ile Orman Genel Müdürlüğü arasında “Üniversite Kampüs Alanının Ağaçlandırılması” protokolü imzalandı.

04 Mart 2014 tarihinde Rektörlük Binasında düzenlenen protokol törenine Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN ve Kastamonu Orman Bölge Müdürü Ali ŞAHİN'in yanında Ağaçlandırma Şube Müdürü Rıza GÜLEÇ, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN ile Prof. Dr. Sezgin AYAN ve Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Ömer KÜÇÜK katıldı.

Yaşamımızın her anında ağacın ve yeşilin özel bir yeri olduğunu hatırlatan Rektörümüz AYDIN yaptığı konuşmada Orman Bölge Müdürlüğünün ormanla ilgili çalışmalarını Kastamonu’da en güzel şekilde yerine getirdiğini ifade etti. AYDIN: “Bölge Müdürlüğümüzün yaptığı işler mukaddestir. Bu mukaddes işler içerisinde, Üniversitemizin de yeşillendirilmesi ve ağaçlandırılmasında Orman Bölge Müdürlüğümüz bir misyon üstlenecektir. Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımızın adına kampüs alanımıza 5 bin adet fidan diktik. Fakat Üniversitemizin kampüs alanını düşündüğümüzde dikili alan küçük kalıyor. Bizim niyetimiz kapalı mekanlarımızın dışında kalan her alanı uygun şekilde yeşillendirmektir. Tabi bunun uygunluğunu Orman Bölge Müdürlüğümüz, Orman Fakültemiz ve Peyzaj mimarlarımız belirliyorlar.

Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın başlattığı bu çok önemli projeye geçen yıl birçok üniversite dahil oldu. Bizler de bu yıl inşallah bu projeyle fidan dikimi merasimi yapacağız. Üniversiteleri ağaçlandırmak ve kampüsleri yeşillendirmek misyonunu hep beraber yerine getireceğiz. Bugün bunun imzasını atmak için buradayız.” dedi.

Kastamonu Orman Bölge Müdürü ŞAHİN: “Sayın Başbakanımızın himayelerinde başlatılan ve Orman ve Su İşleri Bakanlığımız tarafından yürütülen “Üniversite Kampüsleri Ağaçlandırılıyor” projesi kapsamında Kastamonu Üniversitesi’nin kampüs alanını da en güzel şekilde yeşillendirmek ve ağaçlandırmak istiyoruz. %65’i ormanla kaplı olan Kastamonu ilindeki Üniversitemizi, 81 ildeki diğer üniversitelerimiz arasında en yeşil üniversite olarak görmekten memnuniyet ve gurur duyacağız.  Bu bağlamda Orman Bölge Müdürlüğü olarak hem proje kapsamında hem de yeni kurulan Üniversitemizin daha yeşil olması adına sizlerin desteği ile Üniversitemizi en güzel şekilde ağaçlandıracağız. Bu işin uzmanı olan Orman Fakültemiz ve Mimarlık ve Mühendislik Fakültemizin Peyzaj Bölümü ile birlikte hareket edeceğiz.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Rektörümüz AYDIN ve Orman Bölge Müdürü ŞAHİN iş birliği protokolünü imzaladı. İmzalanan protokol ile Üniversitemizdeki 17 bin öğrencinin her biri adına kampüs alanına birer fidan dikilecek.