Üniversitemiz bünyesine yeni birimleri ekleyerek her geçen gün daha da gelişiyor. Ülkemizdeki 53 üniversitede bulunan Deney Hayvanları Etik Kurulu, Deney Hayvanları Üretim Birimini kuran Üniversitemiz; ayrıca dalış ekipmanlarını üreten SCUBAPRO’nun Türkiye’deki üniversiteler arasında tek yetkili servisi oldu.

24 Şubat 2014 tarihinde İnebolu Meslek Yüksekokulu’nda Deney Hayvanları Etik Kurulu, Deney Hayvanları Üretim Birimi ve SCUBAPRO Yetkili Teknik Servis açılış töreni düzenlendi.

Törene Kastamonu Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Cumhuriyet Başsavcısı Tarık GÜR, Adalet Komisyon Başkanı Emin Kürşat DEMİRALAY, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN, Kasım Tınıstanov Isık-Göl Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurmanbek ABDYLDAEV, İnebolu Kaymakamı Gökhan GÖRGÜLÜARSLAN, İnebolu Belediye Başkanı Engin UZUNER katıldı. Ayrıca törende Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN, Prof. Dr. Sezgin AYAN ile Prof. Dr. Ömer ATALAR, Senato Üyeleri, kamu kurum ve kuruluşların amirleri ile personelimiz hazır bulundu.

Programın açılış konuşmasında açılan birimler hakkında detaylı bilgi veren İnebolu MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nejdet GÜLTEPE: “İnebolu MYO bünyesinde kurulan Deney Hayvanı Üretim Birimi’nin özellikle temel bilimler ve fen bilimleri alanında çalışmalar yapabilmemiz için etik kurul onayına ve laboratuvar alt yapısına ihtiyacımız bulunmaktaydı. Türkiye’de Bakanlık tarafından onaylanmış 83 Deney Hayvanı Üretim Birimi var. Bu 83 birimin 30 tanesi özel sektör ve kamu kurumlarına ait. Geri kalan 53 birim de üniversiteler bünyesinde çalışmalarına devam etmektedir. Ülkemizdeki üniversite sayısının 180 olduğu düşünülürse bizim gibi 2006 yılında kurulmuş olan genç bir üniversitenin bu 53 üniversite arasına girmesi çok önemlidir. Bu konuda bizlere yardım eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne çok teşekkür ediyoruz.

Diğer taraftan Üniversitemizin bünyesinde Su Sporları, Su ve Sualtı Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. Merkez kurulduktan sonra Amerikan deniz kuvvetlerinin kullanmış olduğu United States Navy’nin (US Navy) ve engelli dalışları hususunda International Association Of Handicapped Divers’ın (IHAD) Türkiye’deki temsilciliğini aldık. Engelli kardeşlerimize verdiğimiz eğitim İstanbul Bağcılar Belediyesi bünyesindeki Engelliler Sarayı’nda devam etmektedir. Su altında hayatımızın tamamen ekipmana bağlı olması suyun altında kullandığınız tüpteki havanın basıncının, normal basınç seviyesine ve insanın soluyabileceği seviyeye indirilebilmesi için gerekli ekipmanların önemini artırmaktadır. Üniversitemiz de aldığı belgeyle bu ekipmanların teknik servis bakımını üstlenen Türkiye’deki üniversiteler arasında tek yetkili Üniversite olmuştur.” dedi.

Rektörümüz AYDIN İnebolu İlçemizin İstiklal Mücadelesi zamanında üstlendiği göreve atıfta bulunarak yaptığı konuşmasında: “Bu millet inşallah bir daha İstiklal Marşı yazmayacak ve İstiklal Mücadelesi vermeyecektir. Ama bundan sonra başka yolları görmemiz lazım. Biz onun için İstiklal Madalyalı İnebolu’da Bilim Yolu geliştirmeye önem verdik. Onun için kurduğumuz bazı birimleri burada teşkil ettik ve faaliyetlerine burada başlayacaklar.

Bunların başında Deney Hayvanları Etik Kurulu, Deney Hayvanı Üretim Birimi İnebolu’da kuruldu. Üniversitemizin omurgalı hayvanlarla çalışabileceği laboratuvarın temeli burada atıldı. Dolayasıyla bu birimimiz çalışmalarına İnebolu’da devam edecektir.

Biliyorsunuz deney hayvanlarıyla ve omurgalı hayvanlarla yapılacak bütün araştırmalar ve biyolojik bilimlerde yapılan çalışmalar etik kurul olmadığı sürece projeler kabul edilmiyor. Bu birimin kurulma iznini de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı veriyor. Şu ana kadar bu birimi kuran 53 üniversiteden biri olduk. Bu sene kurmayı planladığımız Veteriner Fakültesi de çalışmalarına bu hazır olan birimde başlayacaktır. Tıp ve Veteriner Fakültelerinin olduğu birçok üniversitede olmayan bu birime sahip olduğumuz için çok şanslıyız ve kıymetini de bileceğiz.” dedi.

Üniversitemiz Türkiye’deki Tek Yetkili Servis

Türkiye'deki bütün üniversitelerin SCUBAPRO alet ve ekipmanlarının bakım ve onarımı hususunda tek yetkili Üniversite olduğumuzun altını çizen Rektörümüz AYDIN: “Bunun dışında Su Sporları, Su ve Sualtı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin faaliyet merkezi olarak da İnebolu’yu seçtik. Bu zamana kadar dalış eğitimleri verildi ve verilmeye de devam ediliyor. En önemli faaliyetlerden birisi de Bağcılar Belediyesi ile birlikte engellilere yönelik yapılan dalış eğitimleridir. Ayrıca dalış eğitiminin ekipmanları ile ilgili Türkiye’deki tek yetkili servis Üniversitemiz oldu. İnşallah arkadaşlarımız değerli hizmetlerini vermeye devam edecektir.” diye konuştu.

İnebolu ve Meslek Yüksekokulumuzu Geliştireceğiz

İnebolu’nun Üniversitemizin faaliyetlerine merkezlik etmeye başladığını vurgulayan AYDIN: “Kıymetli İnebolular sayesinde Meslek Yüksekokulumuzu daha ileri seviyeye getirmek istiyoruz. İnebolu Meslek Yüksekokulumuza ilave bölümlerimizi fiziki mekanımız olduğu zaman yapacağız. Bu binamız ancak bu kadarını kaldırıyor. İnşallah İneboluların yardımlarıyla ilave tesisler yapabiliriz.  Bizler İnebolu’yu ve Meslek Yüksekokulumuzu geliştireceğiz.” diyerek sözlerine son verdi.

Vali BEKTAŞ: “Bizim bir Üniversitemiz var ve İnebolu ile ulaştığımız bir denizimiz var. Bu ikisinin de farkına varıp ön planı çıkarmamız lazım. Kastamonu 6 sahil ilçesiyle bir deniz şehridir. Bu çok az biliniyor. Eskiden denizi çok kullanıyorduk; fakat şimdi denizden kopuk bir şeklide hayatımıza devam ediyoruz. Denizi yeniden keşfetmeye çok ihtiyacımız var. Bu konuda da Üniversitemizin öncülüğüne ihtiyacımız var. Baştan beri Rektörümüzle bu konu üzerinde müzakere ediyoruz. Kastamonu bir deniz şehridir. İnebolu bizim denize açılan kapımızdır, deniz konusunda daha fazla çalışmalıyız. Denizi gündemde tutarak denizden yararlanmalıyız.” dedi.

Kurdelelerin kesilmesinden sonra açılış törenine katılanlar, Deney Hayvanları Etik Kurulu, Deney Hayvanı Üretim Birimi ve SCUBAPRO Teknik Servisi’ni gezerek detaylı bilgi aldı. Program kapsamında  davetlilere verilen öğle yemeğinin ardından Üniversitemiz senato üyeleri Kasım Tınıstanov Isık Göl Devlet Üniversitesi’nden gelen misafirlerle birlikte toplantı yaptı.