Orta Asya’da önemli üniversiteler arasında yer alan Kasım Tınıstanov Isık-Göl Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurmanbek ABDYLDAEV ve beraberindeki heyet Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette Kasım Tınıstanov Isık-Göl Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurmanbek ABDYLDAEV’in eşi Bubusuura MAMBETOVA Hanımefendi, Dilbilim Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Abdykalyk DUNGANAEV, Sanat ve Kültür Bölüm Başkanı Alaibek OROZBAEV, Baş Muhasebeci Yrd. Doç. Dr. Munduz TOKTOGULOV, Aibek ASANOV, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN, Prof. Dr. Sezgin AYAN ile Prof. Dr. Ömer ATALAR, Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Ömer KÜÇÜK, Genel Sekreter Yardımcımız Sebahattin ÇEBİ veÜniversitemiz Öğretim Üyesi Dr. Cıldız İSMAİLOVA hazır bulundu.

Kasım Tınıstanov Isık-Göl Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurmanbek ABDYLDAEV Üniversitemizi ziyaret etmelerindeki maksadı açıkladığı konuşmasında: “Üniversitenize gelişimizin maksadı sizleri burada görmek, beraber olmak ve iki üniversite arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde çalışmalara başlamaktır.

İmzaladığımız anlaşmadan sonra bizim öğrencilerimiz Türk diline meraklandılar. Bizler de onlara Türk dilini öğretmeye başladık. Kırgızistan’da Çin Merkezi ve Rus Merkezi olmak üzere 7 merkez var. Neden Türk Merkezi de olmasın? Kırgız Türkçesi ile Türkiye Türkçesi’nin köklerine baktığımızda birçok benzerlik görmekteyiz. Kültür olarak da iki ülke arasında benzerlikler görüyoruz. Bu alanlarda iki üniversitenin de uzman hocaları ile ortak çalışmalar yapılabilir.” dedi.

Kasım Tınıstanov Isık-Göl Devlet Üniversite heyetini Üniversitemizde görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN: “Isık-Göl’ü hiç unutmadık. Kastamonu’ya ilk defa geliyorsunuz. Her zaman dediğimiz gibi Türkiye sizin memleketiniz, Kastamonu’da evinizdir. Tarihi bir şehir olan Kastamonu; bir tarafta denizi bir tarafta da dağları olan tabii güzelliklerle dolu bir şehirdir. Üniversitemiz de 8 fakülte, 2 enstitü, 4 yüksekokulu ve 11 meslek yüksekokulu, 17 bin öğrenci, 600 akademisyeni olan ve gelişmesini sürdüren bir üniversitedir.

İmzaladığımız anlaşmalar çerçevesinde ortak projeler üretmek ve beraber çalışmak bizim için çok önemlidir. Bu şekilde iki üniversitenin de daha güzel birleşip kaynaşacağını düşünüyoruz. Sizleri görmek bizleri fazlasıyla heyecanlandırıyor. Sizinle olan muhabbetimiz tahmin edilenden daha fazladır. Bizim arzu ettiğimiz acil projelerimiz var. Bunları her zaman dile getiriyoruz ve bunu hayata geçirmek istiyoruz. Dinimiz bir, dilimiz bir, tarihimiz bir, soyumuz bir, kültürümüz bir; fakat bunları ortak yazma konusunda eksiğimiz var. Bunların en başında gelen dinimiz ile ilgili mühim çalışmalara ilahiyat fakültelerimizin başlaması geliyor. Sizler İmam Sarahsi’nin, Hoca Ahmet Yesevi’nin Yusuf Balasagun’un torunlarısınız. Dolaysıyla İmam Sarahsi’nin, Hoca Ahmet Yesevi’nin Yusuf Balasagun’un yaşadığı İslamı hep beraber öğrenelim.

Dilimiz bir diyoruz. Bizler Anadolu’ki Türk Dili Edebiyatı’nı sizler Kırgızistan’da ki Kırgız Dili Edebiyatı’nı okuyorsunuz.  Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Balkanlar ve Kıbrıs’taki Türk Dili Edebiyatı’nı birleştirmeliyiz. Ortak Türk Dili Edebiyatı’nı birlikte yazmaya hemen başlayalım.

Tarihimiz bir diyoruz. Ortak tarihimizi de yazmamız gerekir. Bunun çalışmasını da hemen başlatalım.

Proje heyetlerini hemen kurup çalışmalara başlayalım. Geçen yıl Kırgızistan Bilimler Akademisi ile beraber Kutadgu Bilig’i Kırgız Türkçesi ve Kiril Alfabesi ile bastık. Bunun gibi çalışmaların devamını getirmeliyiz. Ayrıca alfabe birliği için hep beraber çalışmamız gerekir. Bizler artık kardeşliğimizi pekiştirmenin ve geliştirmenin yollarını arayacağız.” dedi.

Ziyaret sırasında ABDYLDAEV, Kırgız Dili Vakfı tarafından Kırgız dilini geliştirmek için verdiği hizmetlerden dolayı Üniversitemiz Öğretim Üyesi Dr. Cıldız İSMAİLOVA’ya layık görülen madalyayı  takdim etti.  

Rektör ABDYLDAEV ziyaretin sonunda Rektörümüz AYDIN’a Kırgızistan’ın milli kıyafeti olan Çapan’ı; rektör yardımcılarımıza da Kırgızistan’ın milli sazını hediye etti. Ayrıca Rektörümüz AYDIN’da Kasım Tınıstanov Isık-Göl Devlet Üniversitesi heyetine Üniversitemiz binişlerini ve hediyelerini sundu.

Programın devamında Kuzeykent Kampüsü’nde incelemelerde bulunan Kasım Tınıstanov Isık-Göl Devlet Üniversitesi heyeti ile Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi ve İletişim Fakültesi hocalarıyla ortak dil, din, tarih ve kültür alanlarında yapılacak çalışmaların temelleri atıldı. Alt komisyonların oluşturulduğu görüşme sırasında Üniversitemiz Kırgızistan’da Türk Dili ve Kültür Merkezi’nin açılması ve akademisyen desteği sağlama hususlarında katkı sağlayacağını belirtti.