1. Menüye atla
  2. İçeriği geç
  3. Alt bilgiyi geç
Üniversitemizde ‘Mehmet Feyzi Efendi’nin Türk İslam Kültürüne Katkıları’ Açık Oturumu Tertiplendi

Üniversitemiz ve Kastamonu Belediyesi tarafından müşterek olarak tertip edilen ‘Mehmet Feyzi Efendi’nin Türk İslam Kültürüne Katkıları’ adlı açık oturum Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonunun da gerçekleştirildi. Açık oturuma Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Özbekistan'dan gelen heyet ile akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Açık oturumun açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Mehmet Feyzi Efendi Kastamonu’nun yüzyıllar öncesinden bu güne uzanan manevi mimarlar halkasının son büyük temsilcilerinden bir tanesidir ve bunların sayesinde Kastamonu birçok kazadan, beladan muaf olmuştur. Biz Mehmet Feyzi Efendi ile alakalı şunu teklif ediyoruz; sohbetleri, söylediklerini, yazdıklarının insanımızı irşat etmek üzere neşredilmesini arzu ediyoruz. Bunu yakınlarından, sohbetinde bulunanlardan istirham ediyoruz. Çünkü Mehmet Feyzi Efendi hazinesi artık gizli kalmasın, bunu arzu ediyoruz. Çünkü biz şunu biliyoruz, son zamanlarda Kastamonu’da, şer mihrapları, şer teşkilatları başta FETÖ olmak üzere zemin bulamadıysa bunda Mehmet Feyzi Efendi’nin çok büyük payı vardır. O yüzden Mehmet Feyzi Efendi’yi lütfen insanımızdan esirgemeyelim. Bu zamana kadar yaptıkları, yaşadıkları yavaş yavaş insanımızın hizmetine sunulsun diye söylüyoruz. “ dedi.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş yaptığı konuşmada; “Her yörenin insanı için o yörenin bir değerleri vardır ve bu değerlerine o yörenin insanı sahip çıkmak zorundadır. Manevi, fiziki, kültürel değerlerimiz vardır, bunları en iyi şekilde korumak, kollamak ve gelecek nesillere aktarmak da bizlerin görevidir. Bu bağlamda biz her sene üzerimize düşen görevlerimizi yerine getirmek için gayret gösteriyoruz. Özelikle manevi anlamda Kastamonu’nun yetiştirdiği çok önemli bir şahsiyettir Mehmet Feyzi Efendi. Ben bu memleketin çocuğuyum ve duyduğum zaman tüylerim diken diken oluyor. Onun için biz onun değerini ve kıymetini bilenlerdeniz.” dedi.

Mehmet Feyzi Efendi’nin vefatının 29. yılı vesilesiyle tertiplenen ‘Mehmet Feyzi Efendi’nin Türk İslam Kültürüne katkıları’ açık oturumunda, Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Atalan, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu, İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Nadir Özdemir, Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Muharrem Avcı ve İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Birol Yıldırım konuşmalarında Mehmet Feyzi Efendi’nin ilmi hayatı ve Türk-İslam kültürüne yaptığı katkılar konularında katılımcıları bilgilendirdi.

 Kastamonu Üniversitesi, 01 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunla kurulmuş olup; şu an 13 fakülte, 3 enstitü, 3 yüksekokul ve 13 meslek yüksekokulu'ndan oluşmaktadır.