1. Menüye atla
  2. İçeriği geç
  3. Alt bilgiyi geç
Üniversitemiz ile Özbekistan Emir Timur Vakfı, Türkiye - Özbekistan Ortak Tarihi ve Ortak Müfredatı Çalışmaları Konusunda Bir İlki Başlattı

Üniversitemiz ile Özbekistan Emir Timur Vakfı arasında Türkiye - Özbekistan ortak tarih ve müfredat çalışmaları için ikili işbirliği protokolü imzalandı. Rektörlükte yapılan törene, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Özbekistan Emir Timur Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nozim Habibullayev, Özbekistan Milli Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hurşida Yunusova, Emir Timur Müzesi Müdürü Dr. Hurşid Fayziyev, Emir Timur Vakfı'ndan Dr. Dilafruz Kurbanova ve Tulgin Halitov ile Özbekistan Bilimler Akademisinden Sanjar Gulomov katıldı.

Ortak tarih ve ortak dil müfredatının önemine değinen Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; "Ortak tarih ve ortak dil müfredatı bizim hayalimizdi. Türk Dünyası'nın artık ne olursa olsun eğitiminde ortak tarihini müfredat haline getirip tüm okullarında okutması icap eder. Yine ortak dilini de aynı şekilde müfredat haline getirip eğitimde bu ortak dili öğretmesi icap eder. Biz, birbirimizi ancak ortak tarihimizle, ortak dilimizle anlarız. Geleceğimizi ortak, beraber olarak o şekilde tayin ederiz. Bizim tarihimiz ortaktır, beraberdir. Bizim tarihimizi, dilimizi, kültür varlıklarımızı beraberce düşünmemiz ve her şeyde beraber olmamız için bu müfredatı hazırlamamız icap eder. Ortak tarih müfredatıyla bu hedefe yönelik çalışmalar yapılacak. Geçmişte de bu manada sempozyumlar, kongreler, çalıştaylar tertip etmiştik ama Özbekistan ile ilk defa yapıyoruz." dedi.

Emir Timur Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nozim Habibullayev ise müfredat çalışmalarıyla ikili ilişkilerin kuvvetleneceğini belirterek; “Bizim gelmemizin sebebi sadece ortak araştırmalar yapmak değil, bu iki devleti birbirine tanıtmaktır. Hedeflerimizden biri, gençleri de bir araya toplamak. Gençler birbiriyle konuştuğu zaman belki de dil açısından biraz sıkıntı yaşasalar da hemen hemen birbirlerini çok iyi anlıyorlar. Özbekistan’da gazetelerde ve televizyonlarda Türkiye'yi tanıtan haberler vardır. Türk dizileri de bizim gençler tarafından büyük bir ilgiyle izleniyor." dedi.

Konuşmaların ardından Üniversitemiz ile Özbekistan Emir Timur Vakfı arasında ikili işbirliği protokolü imzalandı.

 

 Kastamonu Üniversitesi, 01 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunla kurulmuş olup; şu an 13 fakülte, 3 enstitü, 3 yüksekokul ve 13 meslek yüksekokulu'ndan oluşmaktadır.