1. Menüye atla
  2. İçeriği geç
  3. Alt bilgiyi geç
Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Milletvekili Dr. Ganire Paşayeva Rektörümüzü Ziyaret Etti

Üniversitemiz ve Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nin müşterek olarak tertiplediği ‘Hocalı Katliamı Anma’ programına konuşmacı olarak katılan Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Milletvekili Dr. Ganire Paşayeva, vereceği konferans öncesi Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ve eşi Hanımefendi Selma Aydın’ı ziyaret etti.

Rektörlük makamında yapılan görüşmeye Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Sezgin Ayan, Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Azerbaycan Bilimler Akademisi Felsefe Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İlhan Memmedzade, Azerbaycan Bilimler Akademisi Felsefe Enstitüsü Şube Müdürü Prof. Dr. Rena Mirzezade katıldı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Milletvekili Dr. Ganire Paşayeva;"Hocalı ‘da soykırıma uğrayan insanlar aslında Türk olmanın bedelini ödedi. Hocalı Soykırımı'nın unutulmaması gerekir. Karabağ sorununun sadece Azerbaycan'ı ilgilendirmemektedir. Gençlerimizin, Hocalı Soykırımı, Karabağ sorununun, bütün Türk Müslüman dünyasının sorunu olduğunu bilmesi lazım. Karabağ'da 20 binden fazla şehidimiz var, 100 binden fazla insanımız da sağlığını kaybetti. Hocalı ‘da soykırıma uğrayan insanlar aslında Türk olmanın bedelini ödedi. İşgalci Ermenistan, o soykırımı yapan zihniyet, bunu kendi konuşmalarında söylemişler, kitaplarında yazmışlardır. O yüzden o insanlarımız İstanbul'un Ankara'nın bir kalesi olmanın bedelini ödemiştir." diye konuştu.

Türklerin büyük güç olmasının istenmediğini dile getiren Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Milletvekili Dr. Ganire Paşayeva, şöyle devam etti; "O işgalci devlet, Ermenistan 1918'de bizim topraklarımızda kurulmuştur. Dış güçlerin, büyük güçlerin Ermenistan'ı kurmasındaki amaç iki Türk devleti arasındaki kara sınırını kaldırmaktı. Türkiye ile Azerbaycan arasında karada büyük sınırlar olsaydı, nasıl bir güç olurduk. Ermenistan'ı kurarak bu sınırları kaldırdılar. Oradaki Türkler zulümle göç ettirildiler. Hocalının büyük bir acıdır. Ermenistan 1988'de etnik temizleme yürüttü. Bu bizim büyük acımız. Hocalı soykırımını yapanlar adalet karşısına çıkmadı. Adaletsiz bir dünyada yaşıyoruz. Uluslararası örgütler büyük güçlerin çıkarlarını savunmaktan başka bir şey yapmıyor. Uluslararası güçler bugün Türkiye'nin terörle mücadelesinde yine çifte standart uyguluyor. Bunun önüne geçmek için bizim güçlü ve birlik beraberlik içinde olmamız lazım." ifadesini kullandı.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Üniversitemizde her sene Hocalı katliamını anma programları tertipliyoruz. Bu sene de katılımlarınızla bizi mesrur ettiniz, bahtiyar ettiniz. Bu sene Azerbaycan ile programlarımız daha fazla olacaktır. Mayıs ayında Azerbaycan’ın istiklalinin 100. Yılı, ekim ayında da Nuri Paşanın Azerbaycan’a girişi münasebetiyle Azerbaycan haftaları tertipleyeceğiz. Türkiye-Azerbaycan ile Üniversiteler ile olan münasebetlerimizi ve Türk Dünyasındaki Üniversiteler ile olan ilişkilerimizi azami derecede inkişaf ettirmeye çalışıyoruz. İnşallah ortak diploma vereceğimiz Üniversitelerden biri Lenkeran Devlet Üniversitesidir.

Hocalı Soykırımı'nın Türklere yapılan en acımasız soykırımlardan biri olduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Türklerin tarihte birçok soykırıma uğramıştır. Tarihte bizim yaşadığımız soykırımlar çok fazla. Bin, bin 500 sene evvelinde Çin ile Türklerin nüfusunun aynı olduğunu görüyoruz. Şimdi Çin'in nüfusu 1,5 milyara yakın. Türkler’ in dünya genelinde toplam nüfusu ise 325 milyon. Bunun manası biz tarihte çok ağır katliamlar, soykırımlar ve asimilasyonlar yaşamamızdır. Türk Milleti mazlum bir millettir. Tarihin en mazlum milletidir. İdealleri vardır, fetih ruhu vardır. Tarihte kurulan 8 cihan 4’ünü Türkler kurmuştur ve adaletle hükmetmek üzere kurulmuştur. Türk asrı olduğu zamanlarda Dünya daha huzurlu bir şekilde yaşamıştır. İnşallah gelecekte de Türk Dünyası bir olursa evvela İslam Dünyasına rehberlik edecek.  1 Milyar 800 Milyon İslam Dünyası Türk Dünyasının ümidine bağlıdır. Geçmişte olduğu gibi insanlık huzur bulacaktır. Türk Dünyası güçlü olursa İslam dünyası güçlüdür, İslam dünyası güçlü olursa Dünya daha huzurlu ve müreffehtir. Yetişecek nesilleri de o şuurla yetiştirmemiz gerekmektedir. Türk Dünyası ortak tedrisata geçmesi lazımdır. Tarihimizi ortak yazmamız ve tedrisata koymamız gerekmektedir. Ortak dil manasında tedrisata koyması lazımdır. Bütün Türklerin 5-6 yaşından itibaren ortak Türk dili ile eğitim yapması lazımdır. İnşallah hep beraber, el birliği ile bunu canlı tutup yapabilmeliyiz. Ancak o şekilde gelecek nesilleri birlikte yetiştirebiliriz. Muhtar Türk Cumhuriyetlerinin esaretten kurtulması lazımdır. Kastamonu sizin evinizdir, Üniversitemizde sizin Üniversitenizdir.   ” dedi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Milletvekili Dr. Ganire Paşayeva, Üniversitemiz şeref defterini imzaladı. Hediye takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından görüşme son buldu. 

 

 

 Kastamonu Üniversitesi, 01 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunla kurulmuş olup; şu an 13 fakülte, 3 enstitü, 3 yüksekokul ve 13 meslek yüksekokulu'ndan oluşmaktadır.