1. Menüye atla
  2. İçeriği geç
  3. Alt bilgiyi geç
Ölümünün 37. Yılında İhsan Ozanoğlu, Üniversitemizde Verilen Konferans ile Anıldı

Üniversitemiz ve Kastamonu Belediyesi tarafından müşterek olarak tertip edilen Kastamonu kültür, edebiyat sanat adamı, öğretmen, yazar, şair, gazeteci, folklor araştırmacısı, din ve tasavvuf âlimi, halk ozanı ve TRT repertuarına kazandırılan halk türküsü ile 100’den fazla kitap yazan İhsan Ozanoğlu’nun 37. ölüm yıl dönümü hasebi ile Üniversitemiz Bilgehan Bilgili Kütüphanesi’nde ‘İhsan Ozanoğlu’ konferansı gerçekleşti. Program İhsan Ozanoğlu slayt gösterisi ile başladı.

Konferansın açılış programında konuşan 1981’de vefat eden İhsan Ozanoğlu’nun vefatının 37. seneyi devriyesi olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Bugün burada kendisini anmak için bir araya geldiğimiz Ozanoğlu çok yönlü yetişmiş, çağını yakından takip etmiş bir münevverdir. Kökenleri, Moğol istilasıyla birlikte Anadolu’ya göçen Türkistanlı bir aileye dayanmaktadır. Ozanoğlu iyi bir eğitim alarak Arapça, Farsça, Fransızca, Ermenice gibi dilleri, bağlama, keman, ud, tambur ve gitar çalmayı, eski yazı usullerini ve dinî ilimleri öğrenmiştir” diye belirtti.

Aldığı çok yönlü eğitim neticesinde farklı alanlarda hizmetleri olduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Öğretmenlik yapmıştır. Kastamonu İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü vazifesinde bulunmuştur. Uzun yıllar tefsir, hadis ve fıkıh dersleri vermiştir. Gazete ve dergilerde yazıları ve şiirleri neşredilmiştir. Pek çok konuyla ilgili eserler hazırlamıştır. Şaban-ı Veli, Benli Sultan, Müfessir Alaaddin, Ömer Fuadi, Pîrî Paşa, İmam-ı Azam, Candaroğulları, İsfendiyar Bey gibi Kastamonu’nun mühim şahsiyetleriyle ilgili kitaplar neşretmiştir.1948, 1973, 1974 ve 1975’te yürütülen halk müziği derlemelerinde Ozanoğlu’ndan 400 kadar türkü derlenmiştir. Ozanoğlu’nun kaynaklık ettiği parçalar arasında, memleket çapında tanınmış olan Çanakkale Türküsü başta gelmektedir.” dedi.

İhsan Ozanoğlu’nun son dönemin önemli âşıklarından olduğunu konusuna değinen Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Malumunuz üzere Kastamonu’da bir âşıklık geleneği vardır. Bu geleneğin son halkası Âşık Yorgansız’dan sonra Ozanoğlu’dur. Ozanoğlu Âşık Veysel’in Kastamonu’da bulunduğu dönemde onunla saz çalıp atışmıştır. 1942’de ‘Usta Şair’ ilan edilmiştir. 1975 yılında Konya’da tertip edilen ‘10. Türkiye Âşıklar Bayramı’na iştirak etmiş, ‘Âşıklar Babası’ ve ‘En Usta Halk Ozanı’ seçilmiştir. “dedi.

Kastamonu kültürü ve şehir tarihi ile ilgili çalışmalarından bahseden Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “İhsan Ozanoğlu, Kastamonu kültür ve şehir tarihi ile ilgili malumatları kayıt altına alıp günümüze ulaştıran mühim çalışmalar yapmıştır. Ozanoğlu’nun kendi ifadelerine göre yazdığı kitap ve risalelerin tamamı 1500 kadardır. Bunlardan ancak 115’i neşredilebilmiştir. Bir zaferin hatırasını yaşatan “Çanakkale Türküsü “nün kaynak kişisi olması Ozanoğlu’nun diğer hizmetlerinin yanında en büyük hizmetidir. Bu türkü söylendikçe çocuklarımız, gençlerimiz Çanakkale’yi asla unutmayacaktır. Bir kez daha İhsan Ozanoğlu’nu hayırla anıyor, kendisine Yüce Allah’tan rahmet diliyoruz.” dedi.

“İhsan Ozanoğlu’nun 37. Yıl dönümünde şükranla ve minnetle anıyorum” diyerek sözlerine başlayan Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş; “Afrin’de çarpışan Mehmetçiğe Cenab-ı Allahtan güç, kuvvet diliyorum. Şehit olanlarımıza da Allah’tan rahmet diliyorum, kederli ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum. 150 civarı yaralı askerimiz var onlara da acil şifalar diliyorum. “ dedi.

Kastamonu’nun kadim bir kent olduğunu belirten Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş; “Kastamonulu olarak değerlerimizi korumak için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Fiziksel, tarihi, kültürel olarak her yönüyle özelliklerimiz ve değerlerimiz var. Bu yıl 2018 yılında değerlerimizi, halkımıza ve bütün Dünya’ya duyurmamız gerekiyor. “ diye belirtti.

İhsan Ozanoğlu’nun Kastamonu ile özdeşleştiğini belirten Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş; “İhsan Ozanoğlu gerçek bir üstat, Kastamonulu, Kastamonu beyefendisidir.  Kastamonu ile özleşmiş bir insandır. Bu değerlerimizi herkesin bir tarafından tutup ileriki nesillere aktarmaya çalışmalıdır.  Üniversitemiz ile bir konferans tertipledik. İhsan Ozanoğlu’nu daha iyi tanıma ve öğrenme imkânımız olacak. “ dedi.

Kastamonu’nun bu yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğunu belirten Vali Yaşar Karadeniz; “Bütün bir unsuruyla gelişmiş bir kültürün içinde yaşıyoruz.  Kültürel yapı kendiliğinden oluşan bir yapı değil, Orta Asya’da başlamış olan ve buralara kadar gelmiş olan hem zaman yolculuğunda, hem de mekân yolculuğunda yeni unsurlar edinerek aşama kat ederek bugüne kadar gelmiş ve buraya kadar ulaşmıştır. Kastamonu’da kadim bir şehir olarak bu yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmiştir. “dedi

2018 Türk Dünyası Kültür Başkentliği çerçevesinde de Kastamonu’da doğmuş, yaşamış edebiyatçılarımızı da ölüm yıldönümlerini de anma programları tertipleyeceklerini belirten Vali yaşar Karadeniz; “ İhsan Ozanoğlu bu kültürün içinden çıkmış bir Türk insanıdır. Bir Kastamonu insanıdır. İhsan Ozanoğlu Çanakkale Türküsü ile orada ki acıların Kastamonu’ya taşınmış halini almış, işlemiş ve bütün Anadolu coğrafyasına Türkü halinde ulaştırmıştır. Bu anma programını gerek Kastamonu, gerek de ülkemizin diğer şehirlerinden çıkmış olan ve kültürümüze büyük katkılar sunmuş olan tüm şair, yazar, edebiyatçı bütün sanatçılarımızın var olmasını sağlamak gelecek nesillere aktarmanın çok faydalı olduğunu düşünüyorum. 2018 Türk Dünyası Kültür Başkentliği çerçevesinde de Kastamonu’da doğmuş, yaşamış tüm edebiyatçılarımızı da ölüm yıldönümlerini de programlayarak onlara da yer vereceğimizi buradan belirtmek istiyorum. İhsan Ozanoğlu’na Allah’tan rahmet diliyorum.  Yakınlarına sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum. Bu programlar vesilesiyle yeni ihsan Ozanoğlularının aramızdan çıkmasını temenni ediyorum. “ dedi.

Aileyi temsilen İhsan Ozanoğlu'nun oğlu Günay Ozanoğlu, tören sonrası Üniversitemizde düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, babasının Çanakkale Türküsü ‘nü kendisinin de sık sık çaldığını belirtti. Türküyü çalarken farklı duygular içerisine girdiğini ifade eden Ozanoğlu, "Babam Çanakkale Türküsü ‘nü seslendirdikten sonra insanı neşelendiren bir eser çalıp söylemezdi, sazı yerine koyar, içini acı hüsran sarardı, sanki 1915'i yaşamış gibi. Bu eseri çalarken bütün hislerini, duygularını en yoğun düzeyde hissederdi." diye konuştu. Günay Ozanoğlu, babasının her şeyi kayıt altına aldığına işaret ederek, "Babam yazmadığı zaman okur, okumadığı zaman yazardı. Saz çalması onun dinlenme zamanıydı." ifadesini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından konferans programı, Yrd. Doç. Dr. Sıtkı Akarsu yönetiminde talebelerimizi tarafından İhsan Ozanoğlu’nun Derlediği Türkülerden Seçmeler, Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu tarafından İhsan Ozanoğlu’nun Hayatı ve Eserleri konusu, Yrd. Doç. Dr. Gülten Küçükbasmacı tarafından İhsan Ozanoğlu’nun Edebi Şahsiyeti konusu ve Merve Delihasanoğlu tarafından İhsan Ozanoğlu’nun Derlediği Masallardan örnekler sergilendi.

Konferansa Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Vali Yaşar Karadeniz, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ile kamu, kurum ve kuruluşların amirleri, akademik ve idari personelimiz, öğrencilerimiz ve Ozanoğlu ailesi katıldı. 

 

 Kastamonu Üniversitesi, 01 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunla kurulmuş olup; şu an 13 fakülte, 3 enstitü, 3 yüksekokul ve 13 meslek yüksekokulu'ndan oluşmaktadır.