1. Menüye atla
  2. İçeriği geç
  3. Alt bilgiyi geç
İhsan Ozanoğlu Ölümünün 37. Yılında Kabri Başında Anıldı

Başta “Çanakkale Türküsü” olmak üzere çok sayıda eseri TRT repertuarına kazandıran İhsan Ozanoğlu, ölümünün 37. yılında İlimizdeki kabri başında anıldı. Programa Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Vali Yaşar Karadeniz, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ile kamu, kurum ve kuruluşların temsilcileri, Ozanoğlu ailesi ve öğrenciler katıldı.

Anma programında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “İhsan Ozanoğlu’nu rahmetle, minnetle anıyorum. Ailesinin mensupları Ozanoğlu ile ne kadar övünse azdır. 74 senelik ömründe sığdırdığı işler ile insanları hayrete düşürecek performans ve çalışma görüyoruz. Kastamonu ne kadar övünse azdır. Böyle bir insan Kastamonu’da yetişmiştir. Bize düşen Ozanoğlu’nun kıymetini bilir ve bilinir hale getirmektir.  Nurettin Topçu ve benzeri büyüklerimizin seviyesinde anma programı ve tanınma halini yakalamaktır. İnşallah bizde üniversitemize düşen şekliyle,  akademik anlamda yapacağız. Ozanoğlu tefsirde, hadiste, müzikte,  edebiyatta, gazetecilikte var.  Her insanın olabileceği bir seviye değil. İnsanlarımız bir iş yaparlar. Allah rahmet eğlesin Ozanoğlu her saha da var ve hakkını vermiş. Bizlere düşende Ozanoğlu’nun tanınması ve keşfedilmesi için gerekeni yapmaktır.” dedi.

Vali Yaşar Karadeniz konuşmalarında; “Çanakkale’nin Türküsü Çanakkale’nin olduğunu bilirdim. Çanakkale Eceabat’ta görevdeyken bu türkünün İhsan Ozanoğlu’na ait olduğunu öğrendim. Ozanoğlu sadece türkü ile kalmamış Kastamonu kültürü, Kastamonu halk müziğine çok büyük katkıları olmuş güçlü bir şair ve güçlü bir halk ozanıdır.  Ozanoğlu unutulmaması gerekiyor ve nesilden nesile bilgileri aktarılmalıdır. Sadece Ozanoğlu değil Kastamonu’nun yetiştirmiş olduğu ulus düzeye yansıyan edebiyatçılarımız var.  Kültür Başkentliği sırasında bunları dikkate alma ve programları yapmak durumdayız. Kültür Başkenti olmak kolay değil. Öncelikle iyi bir birikim olacak. Kastamonu’da o birikim var.  O birikimi değerlendirerek kültürel değerler çıkarmak önemlidir.  Ozanoğlu’na ve Afrin’de şehit olanlara Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş; “Kastamonu’nun değerleri çok. Bizim de değerleri yaşatmamız geleceğe faydası çoktur.  Kastamonu kadim bir şehirdir. Ama bazı eksiklerimiz olabilir. Kişisel, manevi ve fiziki değerlerimizi korumalıyız. Ozanoğlu iyi bir edebiyatçı, iyi bir dost, iyi bir halk şairi, iyi bir Kastamonu beyefendisidir. Kastamonu’nun yüzünün yansıtan bir değerdir.  Ozanoğlu’na Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesi de onu yaşattığı teşekkür ediyorum.” dedi.

İhsan Ozanoğlu’nun oğlu Güney Ozanoğlu konuşmasında anma programların tertiplenmesinden dolayı emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

 Kastamonu Üniversitesi, 01 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunla kurulmuş olup; şu an 13 fakülte, 3 enstitü, 3 yüksekokul ve 13 meslek yüksekokulu'ndan oluşmaktadır.