1. Menüye atla
  2. İçeriği geç
  3. Alt bilgiyi geç
Kastamonu Üniversitesi Özbekistan Cumhuriyeti ile İşbirliğine Giden İlk Türk Üniversitesi Oldu

Özbekistan Cumhuriyeti ile işbirliğine giden ilk Türk Üniversitesi olan Üniversitemiz ile Özbekistan Taşkent Finans Enstitüsü arasında öğretim üyesi ve öğrenci değişimi, akademik araştırmalar, projelerin üretilmesi ve hayata geçirilmesi ve ortak diploma konularında akademik işbirliği protokolü imzaladı.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Özbekistan Taşkent Finans Enstitüsü Rektör Vekili Prof. Dr. Akram Karimov,  Dekan Prof. Dr. Darvam Rustamov ve öğretim üyesi Prof. Dr. Azamjon Rakhmanou’yu 6 Şubat 2018 tarihinde Rektörlük makamında ağırladı.

Yapılan işbirliği protokolü hakkında açıklama yapan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Özbekistan Taşkent Finans Enstitüsü ile Türkiye’deki ilk akademik anlaşmasını yapmak üzere bir araya geldik. Özbekistan ile Türkiye arasında sıcak münasebetler yeniden gelişti, biz de neticeleri görmeye başladık. 2 üniversite arasındaki ilk anlaşmayı da bugün yapacağız. Kardeşler arasında ayrılık olmasını hiçbir zaman istemedik. Özbekistan’daki kardeşlerimizi her zaman sevdik ve kıyamete kadar da sevmeye devam edeceğiz. Bugünkü anlaşmamız bir başlangıç olacak. Tüm akademik işbirliği, öğretim üyesi, öğrenci değişimi, hocaların beraber çalışması, akademik araştırmalar, beraber proje üretilmesi ve hayata geçirilmesiyle, ortak diploma da dâhil tüm çalışmaları yapacağız. Özbekistan’dan gelen kardeşlerimiz istekliler. Özbekistan’dan gelen misafirlerimize her zaman söylüyorum; Türkiye sizin memleketinizdir, Kastamonu sizin evinizdir, üniversitemiz de sizin üniversitenizdir. Türk Cumhuriyetlerin bayrağı bizler için kıymetlidir. Biz bayraklarımızın beraber yücelip yükselmesini istiyoruz, inşallah da öyle olacak.” dedi.

Özbekistan’dan Türk vatandaşlarına vize muafiyetini değerlendirerek konuşmasına başlayan Özbekistan Taşkent Finans Enstitüsü Rektör Vekili Prof. Dr. Akram Karimov, “Vizenin kaldırılması bizi çok mutlu etti.  Anlaşmamız iki üniversite tarihinde altın harflerle yazılacaktır.  Araştırma işlerinde öğrencilerimize kolaylık olacaktır. İki ülkenin gelecekteki gençleri için çok önemli ve tarihidir. Bu çerçevede yapılacak işler iki ülkeyi de etkileyecektir.” şeklinde konuştu. 

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ve Özbekistan Taşkent Finans Enstitüsü Rektör Vekili Prof. Dr. Akram Karimov’un konuşmalarının ardından ikili işbirliği protokolü imzalandı. Özbekistan Taşkent Finans Enstitüsü Rektör Vekili Prof. Dr. Akram Karimov tarafından Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Sezgin Ayan ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Demirel’e  Özbek Milli Kıyafeti Çapan giydirildi. Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın da Rektör Vekili Prof. Dr. Akram Karimov,  Dekan Prof. Dr. Darvam Rustamov ve öğretim üyesi Prof. Dr. Azamjon Rakhmanou’ya Üniversitemizin binişleri giydirildikten sonra program karşılıklı hediye takdimi ile son buldu.

 Kastamonu Üniversitesi, 01 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunla kurulmuş olup; şu an 13 fakülte, 3 enstitü, 3 yüksekokul ve 13 meslek yüksekokulu'ndan oluşmaktadır.