1. Menüye atla
  2. İçeriği geç
  3. Alt bilgiyi geç
Üniversitemizin ve İlimizin Kırgızistan ile Olan İkili Münasebetleri ve İşbirlikleri Artmaya Devam Ediyor

Üniversitemizin Kırgızistan Cumhuriyeti ile yaptığı münasebetler neticesinde Narın Devlet Üniversitesi ile gerçekleşecek projelerimiz ve yapılacak işbirlikleri hususunu görüşmek, Kastamonu ve Narın şehrinin kardeş şehir olması için Narın Belediyesi ile Kastamonu Belediyesi ile ‘kardeş şehir’ protokolü imzalamak ve işbirliğine öncülük ettiğimiz Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Üyeleri iş adamları ve Narın’da ki iş adamları ile yapılan karşılıklı ziyaretler sonucunda iktisadi girişimler için atılacak adımlar için İlimizde bulunan Narın Belediye Başkanı Emilbek Alımkulov, Narın Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Damira Omuraliyeva, Narin Belediye Meclis Başkanı Jirgalbek Botokanov, Narın Valiliği Protokol Müdürü Nurbek Satarov, Kırgizistan Tefekkür Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Maksat Acıkan Uulu, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ile görüştü.

Ziyaretlerinden dolayı ziyadesiyle mutlu olduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Seyit aydın; “Narın Valiliğinin misafiri olarak Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası mensuplarıyla Narın’a gitmiştik ve kendileri ile orada görüşmüştük. Narın Üniversitemiz ile o çerçevede ziyaret edip bazı anlaşmaları da orada imzalamıştık. Narın Valimiz Sayın Kayıpov ve beraberindeki iş adamlarından oluşan bir heyet Kastamonu’yu ziyaret etiller. Üniversitemizin davetlisi olarak Valiliğimiz ve Belediyemiz ile Ticaret ve Sanayi Odamız ve Ticaret Borsamız ile bazı görüşmeler yapmıştı. Üniversitelerin işbirliğinin yanında ticari faaliyetlerin ve yatırımlar ile alakalı gelişmeler olacaktır.” diye ifade etti.

Kastamonu ve Narın İli arasında kardeş şehir olması için gerekli adımların atıldığını belirten Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Bugün Narın Belediye Başkanımız buradalar İlimiz ve Narın İlinin kardeş şehir olması hususunda yeni çalışmalarda olacaktır. Narın Devlet Üniversitemiz ile de ilk çalışmalarımızı yapacağız. Narın ve Kastamonu fiziki ve kültürel olarak birbirine yakın şehirlerdir ve bu iki şehrin devamlı suretle kardeş ve beraber olması elzemdir. Bundan sonra da inşallah her işimiz beraber olacaktır. Geçmişimiz bir, atamız bir, dilimiz bir, dinimiz bir, 6000 kilometre uzaklıkta da olsak halkımız da birdir. Dolayısı ile bu gönül bağı bu şekilde devam edecektir. Kastamonu sizin şehrinizdir. Türkiye’de sizin memleketinizdir. Evinizde rahat edebilirsiniz.” dedi.

Üniversitemiz ile Narın Devlet Üniversitesi ile ortaklaşa yapacağı çalışmalar için hız vermek istediklerini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Ortak projeler ve beraber çalışmak için ortak sistem kurma hususunda çalışmalar yapmak istiyoruz. Mevlana değişim programlarını da yapabiliriz. Ortak diplomaya geçmek için de hazırız. Kardeşlerimizle çalışmak için çok istekliyiz ve inşallah çalışacağız. Ayrı ayrı heyetler halinde çok kısa zaman içerisinde çalışmak için çok arzulu ve istekli olarak ikinci defa Kastamonu’ya şeref verdiniz. Ziyaretlerinizin devamı da bekliyoruz. Kastamonu bu sene Türk Dünyası Kültür Başkentidir. Bu sene çok sık görüşeceğiz. İnşallah çalışmalarımızda hayırla devam edecektir. Geçmişimiz bir ise geleceğimizde bir olacaktır. Bize düşen hiçbir fedakârlıktan geri durmayacağız ve hep beraber ileriye yürüyeceğiz. Memleketlerimizin beraberce gelişmesi ve yükselmesi için elimizden geleni yapacağız.“ dedi.

Kırgızistan’ın Narın İli Valisi adına konuşan Narın Valiliği Protokol Müdürü Nurbek Satarov  “Daha önce yaptığımız ziyaret, sonrası Kırgız basınında büyük yankı buldu. Atacağımız adımlar enine boyuna tartışıldı. Valimiz verdiği röportajda; 'Biz orada kendi kardeşlerimizi, akrabalarımızı bulduk.'  ifadesi çok fazla gündem oldu. Sayın KATSO üyelerimizi, Kırgız halkı ve Narın İli sabırsızlıkla beklemektedir. Sayın Valimiz Amanbay Kayıpov Kırgızistan’da sizi ağırlamak için sabırsızlık duymaktadır.” dedi.

Ziyarette Narın İli Valisinin Amanbay Kayıpov’un Kastamonu ziyareti sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’a gönderdiği teşekkür mektubu okundu. Teşekkür mektubunda Vali Amanbay Kayıpov; atılan adımların sevinçle karşılandığını ve tam olarak gerçekleşeceği konusunda şüphelerinin olmadıklarını, Narın’da tekrar ağırlamaktan memnuniyet duyacağını belirtti.

Birlikte çalışma yapmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade eden Narın Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Damira Omuraliyeva; "Gerçekleştirmek hedeflerimizin ortak olması bizi mutlu ediyor. Biz birçok ortak projede beraber olmalıyız ve bir çok ortak projeyi de beraber gerçekleştireceğiz. Ortak diploma, öğrenci değişimi ve diğer alanlarda ki işbirliklerimizi geliştirmeye ve kalıcı hale getirme konusunda son derece kararlıyız. Üniversiteniz ile Narın’da attığımız ortak adım sonucunda birçok projeyi gerçekleştirmek için üniversitenize geldik. İnşallah bunları da gerçekleştireceğiz. Bunlardan en önemlisi Kırgız-Türk Fakültesi, veterinerlik fakültesi, kültür merkezi ve laboratuvar açmaktır. Eğitim Bakanlığımız ile gerekli olan görüşmeleri yaptık. Bişkek’e yapacağınız ziyaret sırasında da Bakanlık düzeyinde çalışmalar yapıp Eğitim Bakanlığımızla tanıştırmak isterim. Eğitim Bakanlığımız açacağımız fakülteler ve yapacağımız projeleri görünce çok mutlu olduklarını ve destekleyeceklerini ifade ettiler. Üniversite ekibimizin de sizlere çok selamlarını getirdik.” dedi.  

Narın Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Damira Omuraliyeva, Narın Devlet Üniversitesi adına Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’a Kırgızistan’da iktidar ve gücün sembolü kamçı hediye etti. Hediye takdimi sırasında konuşan Rektör Prof. Dr. Damira Omuraliyeva; “Bu önemli devlet görevlerinden biri olan Rektörlük görevini üstlenmiş olduğunuzdan dolayı böyle bir hediye vermeyi uygun bulduk. Önemli görevlerinizde de sizi daha iyi yerlerde de görmek isteriz. İnşallah bu kamçı Türk Dünyasına yapacağınız hizmetler için size istediğiniz mevkiyi getirecektir. İnşallah daha yüksek amaçlara hizmet edeceksiniz.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’da Narın Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Damira Omuraliyeva’ya Osmanlı Devleti’nde kadınlara özgü hediyelerden olan ayna hediye etti. Hediye takdimi sırasında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Kadınlarımız Türk geleneklerinde her şeyimizin aynasıdır. Devletlerimizin baki olsun.“ dedi.

Güzel bir başlangıca vesile oldukları için Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’a teşekkür ederek sözlerine başlayan Narın Belediye Başkanı Emilbek Alımkulov; “Gerçekleşmekte olan güzel faaliyetler için sizin yerinizi özellikle belirtmek isterim. Bunun mimarı sizsiniz. Emeğiniz sayesinde Üniversitelerimiz arasında ilişkilerimiz de başlamış oldu.” dedi.

Narin Valisi'nin de Kastamonu'yu ziyaret ettiğini hatırlatan Narın Belediye Başkanı Emilbek Alımkulov; ”Narın Valisi Amanbay Kayıpov’un başkanlık ettiği heyet karşılıklı görüşmeler gerçekleştirdi ve birçok alanda işbirliği yapma imkânımız doğdu. Bunları çok önemsiyoruz. Kastamonu Belediyesi ile de bir kardeşlik anlaşması imzaladıktan sonra gerçekleştireceğimiz faaliyetlerin temelini de atmış olacağız. Bizim dilimiz bir, dinimiz bir ve kalbimiz birdir. Kardeşlik ilişkilerimizde ebediyete kadar sürecektir.” diye belirtti.

Kastamonu ve Narın İlinin gerçekleştireceği ortak projeler ve adımlar atmak için elinden gelen adımı atmaya hazır olduklarını belirten Narın Belediye Başkanı Emilbek Alımkulov ”Narın şehrinin 150. Yılı kutlamalarına sizleri de davet ediyoruz.” dedi.

Narin Belediye Meclisi adına selamlarını ileterek sözlerine başlayan Narin Belediye Meclis Başkanı Jirgalbek Botokanov; “Üniversitenizin bu seviyelere gelmesinde ve şu anda ki konumuna ulaşmasında sizin emeğinizin ne kadar çok olduğunuzu gördük. Öyle bir his hâsıl oldu ki bu ileride daha da ileriye gidecektir. Daha da güzel işler gerçekleşecektir.” dedi.

Kastamonu ve Narın İlinin temaslarında ki etkilerinden bahseden Kırgızistan Tefekkür Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Maksat Acıkan Uulu; “Vakfı kurmakta ki amacımız Türkiye Cumhuriyeti ile Kırgızistan Cumhuriyeti arasında ki ekonomik, eğitim ve bilimsel ilişkileri geliştirmek idi. Bugün Narın ile Kastamonu vilayeti arasında ilişki kurmayı, çeşitli dostluk, akrabalık ve kardeşlik ilişkilerini canlandırmayı düşünmüştük. İki ilin görüşmesi noktasında ilişkilerde bulunmuştuk. Gerçekleşen faaliyetleri gördükten sonra kendimizi son derece mutlu hissediyoruz. İnşallah bu iki ilimizle yetinmeyip Kırgızistan ve Türkiye’nin birçok ilinde benzer faaliyetleri geliştirmek istiyoruz. Bundan sonra ki ortak çalışmalarımızda çok verimli olur.” dedi. 

Görüşme sonunda Narın Belediye Başkanı Emilbek Alımkulov ve arın Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Damira Omuraliyeva Üniversitemiz şeref defterini imzaladı.