1. Menüye atla
  2. İçeriği geç
  3. Alt bilgiyi geç
Talebelerimize ve Akademik İhtiyaçlara Yönelik Bölgemize Hizmet Eden Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Basın Toplantısıyla Tanıtıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesini tanıtmak ve kütüphanemizin bütçesi hakkında bilgilendirme yapmak için Basın mensupları ile Bilgehan Bilgili Kütüphanesi’nde bir araya geldi.

Kütüphanemizin ismi hakkında bilgi vererek konuşmaya başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Bilgehan Bilgili kalp krizi ile vefat eden çalışma arkadaşımız, Orman Fakültesi Öğretim Üyemizdi. Vefa olarak üniversite senato kararıyla Merkez Kütüphanesinin adını Bilgehan Bilgili olarak isim verdik.  Allah diğer arkadaşlarımıza uzun ömür versin. Üniversite olarak arkadaşlarımıza vefa duymak mecburiyetindeyiz.” dedi.  

Kütüphanemizin özellikleri ve yapısı hakkında açıklamalar yapan Rektörümüz Aydın; “12 bin metrekare kullanım alanı, 3 adet Okuma Salonu, 1 adet Görme Engellilere Yönelik Ofis, 1 adet Tezler Bölümü, 1 adet Danışma Kaynakları Bölümü, 1 adet Araştırma Birimi, 536 Kişilik Konferans Salonu,176 Kişilik Konferans Salonu, 50 Kişilik Konferans Salonu,15 adet Bireysel Çalışma Odası, 3 adet Grup Çalışma Odası var. Binamız engelli ve diğer kullanıcılara yönelik Türkiye’de ilk yönlendirmeli iç mekân navigasyon sistemine sahiptir. Bu sistem kullanıcıların telefonlarındaki bluetooth aracılığıyla bulunduğu mekâna ilişkin konum bilgilerini vermektedir” diye konuştu.

Kütüphanede görev alan personelimizin sayısı, bütçesi ve işleyişiyle alakalı bilgiler paylaşan Rektörümüz Aydın; “1 Daire Başkanı,1 Elektonik Kaynaklardan Sorumlu Rektör Danışmanı,2 Şube Müdürü, 1 Şef, 3 Kütüphaneci, 5 Memur, 1 Teknisyen hizmet elemanları da diğer işlere bakıyor. Üniversitemizin birimi 23.00’e kadar hizmet veriyor. Hafta içi süre 00.00’a kadar uzayabiliyor. Personel sayımız arttığı zaman 24 saat hizmet vereceğiz. Kastamonu Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nin bütçesi artarken diğer üniversite kütüphane bütçeleri azaltılmıştır. 2011 yılında 150.000 TL iken 2017 yılında bütçemiz 2 Milyon 550 bin TL’ye çıkarılmıştır. Kütüphane politikamız doğrudur” şeklinde konuştu.

Türkiye ve Dünya’daki doğal bitkilerin tanımlanması ve teşhisini içeren nadir bulunan Flora kitaplarının Üniversitemize kazandırıldığı belirten Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Kütüphaneye toplam üye sayısının 3 bin 339’dur. Ödünç verilen kitap sayısı 1 yıllık 11 bin 228, kütüphaneyi kullananların sayısı 1 yıllık 238 bin 446’dır. Basılı Kitap sayısı ise 37 bin’dir. Türkiye ve Dünya’daki doğal bitkilerin tanımlanması ve teşhisini içeren nadir bulunan Flora kitapları Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’ne kazandırılmıştır.  Elektronik Kitap ise abonelik ve satın alma ile 468 bin 936’dır. Basılı dergiler 519, elektronik dergiler 39 bin 355, elektronik tezler 1 milyon, basılı tez doktora ve yüksek lisansta 353, veri tabanları 62’dir. Merkez kütüphanemizdeki elektronik kitap ve veri tabanı sayısı Türkiye’de hizmet veren üniversite kütüphanelerinin birçoğundan fazladır” ifadelerini kullandı.

Bilim yayıncılığı konusunda iyi olduğumuzun altını çizen Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Üniversitemizin Orman, Eğitim, Su Ürünleri ve İktisat Fakülteleri dergilerini uluslararası görünürlük ve atıf sayılarını ISC’de taranması arttırmak için ScholarOne platformu kullanılmaya başlanmıştır. Bu da Üniversitemiz ve akademisyenlerinin ulusal ve uluslararası akademik alanda üst sıralara çıkmasını sağlayacaktır. Kütüphanemiz yeni binasına kavuşalı 1 yıl olmasına rağmen büyük miktarda elektronik ve basılı kaynağa sahiptir. 2018 yılında kaynak çeşitliliğini arttırmak için kitap dışı materyaller, yerel ve ulusal süreli yayınlar gazete, dergi yayınlarıyla abonelik alım çalışmaları başlatılmıştır.  2013 yılında Üniversitemiz tarafından hizmete sunulan GEKOP, 2017 yılında profesyonel yeni ara yüzüne kavuşmuş ve diğer görme engelli kitap platformlarından daha erişilebilir hale getirilmiştir. Marakeş Antlaşması ile Görme Engelliler Kütüphaneleri Ortak Platformu(GEKOP) diğer engelli kütüphaneleri platformu arasında uluslararası düzeyde kitap paylaşımına özellikle Orta Asya ve Orta Doğu’daki kurumlarla işbirliği çalışmalarına başlayacaktır. Ayrıca GEKOP Ofisinde görme engellilere yönelik olarak bilgisayarlarda ekran okuyucu programı (Jaws), Braille yazıcı, Piaf (harita kabartma) cihazı, platforma elektronik kitap hazırlamak için sayısallaştırma cihazı bulunmaktadır.  Bilim yayıncılığı konusunda da iyiyiz.” dedi.

Kampüs dışı erişimin 7 gün 24 saat olduğunu ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Kütüphaneler arası işbirliğinin 155 üniversite ile kütüphaneden kitap ve makale sağlanıyor.  Türkiye Belge Sağlama Sistemi (TÜBESS) ile 155 üniversite kütüphanesinden tez sağlaması yapıyoruz.  İngilizce metin düzenleme hizmetleri (Enago), açık arşiv hizmeti ile üniversitemizin bilgi birikimi ücretsiz erişime sunmak imkânı sağlanıyor. Görme Engelli Kütüphaneleri Ortak Platformu (GEKOP) ile özel kullanıcı gruplarına erişim, ulusal ve uluslararası konferanslar, seminerler, çalıştaylar ile kültürel hizmetler, kullanıcı eğitimi veri tabanı kullanımı, tez intihal raporlama işlemlerini yapıyoruz.  Üniversitemizle dünyanın sayılı yayıncılarından olan Elsevier Kasım 2017 tarihinde Amsterdam’da Akademik Verimliliği Arttırmaya Yönelik Anlaşma imzalanmıştır. Yine Üniversitemizle dünyaca tanınan Springer yayınevinin üst düzey yöneticisi ile 8 Şubat 2018 tarihinde yeni işbirliği anlaşmaları için görüşme yapılacaktır. Araştırmacılara faydalı olmak ve Kastamonu’ya yönelik çalışmalar yapmaları için 225 defterlik Kastamonu Şeriyye Sicilleri Üniversitemize kazandırılmıştır.  Kastamonu’nun Cumhuriyet Dönemi’nde yayınlanmış Osmanlıca gazetelerin dijitalleştirme çalışmaları devam etmektedir” diye belirtti.

Engelsiz Üniversite Koordinatörlüğü Yardımcısı Mehmet Üneş ise, cihazları tanıtarak; “Orman Fakültesi dergimiz tüm Orman Fakülteleri içinde ESCI’ya girmiş tek Orman Fakültesidir. Baskı makinemiz ile görme engellilerin kullandığı kabartma yazı çıktısı veriliyor. Görme engelli bir tezi ya da elektronik makaleyi talep ederse, biz sistemden indirip tarayıp kabartma yazı ile çıktısını hemen veriyoruz. Cihazımızdan taranan sistem tartılıyor, 3 boyutlu okuma sistemine geliyor.  3 GB’lık resim imajı veriyor” dedi.

Yapılan basın toplantısının ardından Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezgin Ayan, akademik ve idari personelimiz ile birlikte basın mensupları Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi’ni gezdi. 

 

 

 Kastamonu Üniversitesi, 01 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunla kurulmuş olup; şu an 13 fakülte, 3 enstitü, 3 yüksekokul ve 13 meslek yüksekokulu'ndan oluşmaktadır.