1. Menüye atla
  2. İçeriği geç
  3. Alt bilgiyi geç
Türk Dünyası Çocuk Şenlikleri ve Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi Bu Yıl Üniversitemizde Tertiplenecek

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Közhan Yazgan ve vakfın yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı bünyesinde gerçekleştirilen “Türk Dünyası Çocuk Şenlikleri” ve Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi’nin bu yıl Kastamonu’da yapılması talebi görüşüldü. Rektörümüz Prof. Dr. Aydın, Türk Dünyası Çocuk Şenlikleri’nin İlimizde gerçekleştirilmesinden memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

2018 Yılının İlimizin Türk Dünyası Kültür Başkenti olması hasebi ile değişik faaliyetlerin katkı yapacağını belirten Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı bilhassa her sene tertipledikleri “Türk Dünyası Çocuk Şenlikleri” ve “Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi” ile alakalı tecrübelerinden istifade edilmek üzere bizimle beraber olma durumlarını arzu etmekteyiz.” dedi.

Türk Dünyası ile alakalı çeşitli kongreler ve sempozyumlar yaptığımızı belirten Rektörümüz Aydın; “Bazı üniversitelerimiz ve kuruluşlarımız ile ortak yaptığımız faaliyetler oluyor. Bu hususta Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı ile bir araya geldik. İlk çalışmamız Türk Dünyası Çocuk Şenliği programı olacaktır. Her şey Kültür Başkenti için, her sene yaptığımız etkinliklere yenilerini ilave ederek bu seneyi daha zengin geçirmektir.“ ifadelerini kullandı.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı hakkında bilgiler veren Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Közhan Yazgan; “21 Mart Nevruz Bayramı’nda da birlikte bir program yapmak arzu ederiz. Türk Dünyası Çocuk Şenliği’ni 22 senedir yapıyoruz. Şenlik programını Kastamonu Üniversitemiz ile beraber 2018 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’da yapmak istiyoruz. “ diye belirtti.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Yazgan sözlerinin devamında Türk Dünyası Çocuk Şenlikleri’ni Türk Dünyasının her noktasından gelen yaklaşık 600 çocukla gerçekleştirdiklerini belirttikten sonra, şenliklerin Türkiye’de yapılmasını önemsediklerini söyledi.

Vakfın, Nevruz şenliklerini beraber kutlama taleplerine cevap veren Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın “Nevruz programını Kastamonu ile beraber yaklaşık 5 senedir milletlerarası kutlamalar ile yapıyoruz. Türk Dünyasından ve diğer ülkelerden gelen talebelerimiz vazife alıyorlar. Bu sene programımızı daha da genişleteceğiz. “ ifadelerini kullandı.

Görüşmenin devamında Üniversitemiz ile birlikte yapılması planlanan Türk Dünyası Çocuk Şenliği programının 23 Nisan tarihinde, Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi’nin ise Eylül ayı içerisinde tertiplenmesi konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. 

 Kastamonu Üniversitesi, 01 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunla kurulmuş olup; şu an 13 fakülte, 3 enstitü, 3 yüksekokul ve 13 meslek yüksekokulu'ndan oluşmaktadır.