1. Menüye atla
  2. İçeriği geç
  3. Alt bilgiyi geç
Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ve Kırgızistan’ın Narın Valisi Amanbay Kayıpov ile Beraberindeki Heyet, KATSO Üyeleri ile Bir Araya Geldi

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kırgızistan’ın Narın Valisi Amanbay Kayıpov ile beraberindeki iş adamları ve yöneticilerden oluşan heyet, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odasında Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Arslan ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle ile bir araya da geldi.

Görüşmede Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Arslan; “Narın Valisi Amanbay Kayıpov’a ve değerli iş adamlarına tekrar teşekkür ediyorum. İlimizde bulunmalarından ve onları misafir etmekten onur duyduğumuzu belirtmek istiyorum. Atalarımızın toprağı olan Tanrı Dağlarının havasını memleketimize getirdiniz. “dedi.

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası ve İlimiz hakkında bilgiler veren Arslan; “Üniversitemizde 30.000’e yakın öğrencisiyle İlimizde bir bacasız fabrikadır ve burada ekonomiye çok büyük katkısı olmaktadır. Ayrıca bakır, krom, mermer, bir miktarda kömür olmak üzere madencilik sektörüne devam etmektedir. Hayvancılık konusunda ise burada küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. İki büyük tesisimiz bulunmaktadır. Tarımda sarımsak, şeker pancarı, siyez buğdayı, sebze, seracılıkta günden güne artmaktadır. 4 tanede OSB bulunmaktadır.  Kırgızistan dönüşümüz sonrası yönetim kurulunda bulunan arkadaşlarımızla görüştük. Orada ki temaslarımızı paylaştık. İş hacminin istenilen seviyede olmaması ve bunun çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz. İnşallah ticaret hacmimizi artırmak için birlikte belirli projeler yapacağız.” dedi.

Görüşmede konuşan Kırgızistan’ın Narın Valisi Amanbay Kayıpov; “Yılbaşından önce Kırgızistan’a gelen heyetimiz ile orada çok güzel bir buluşma gerçekleştirdik diye düşünüyorum. Buradan bize Kastamonu’ya gelmemiz için davetiye gönderildiğinde çok mutlu oldum.  Kendi memleketimize, kendi ülkemize geldiğimiz için çok mutlu olduk. Sizin ile kanımızın, canımızın bir olduğunu gördüğümüz için çok mutluyum. Kastamonu’yu kendi şehrim olarak kabul ediyorum. Sizleri de Kendi ülkeniz olan Kırgızistan’a ve kendi şehriniz olan Narın’e davet ediyorum. “ dedi.

Narın vilayeti hakkında bilgiler veren Vali Kayıpov; “Narın Vilayetini ziyaretiniz sonrası Narın İl’inde yaşayan insanlar ziyaretinizden çok memnun oldular. Biz buraya ziyaret için yola çıktığımızda sizlere çok selamlarını ilettiler. İlimiz daha çok hayvancılık, madencilik ve sanayi üzerinedir. Tarım ve hayvancılık konusunda geniş imkânlarımız bulunmaktadır. Özellikle hayvancılık konusunda beraber çalışmak istiyoruz. Et üretimi, süt üretimi, yün üretimi ve dericilik konusunda potansiyele sahibiz. Ayrıca İlimiz ’de çok zengin maden yatakları bulunmaktadır. Altın, demir konusunda çok zenginiz. Madencilik konusunda çalışabiliriz. Ayrıca su zengini bir ülkeyiz. 25 tane HES kurma projemiz bulunmaktadır. Bu konuda da beraber çalışabiliriz. Değerli kardeşlerim bu konuların dışında kültürel faaliyet noktasında, sağlık sektörü konusunda karşılıklı ilişki anlamında sizinle her zaman beraber olmak düşüncesindeyiz. Beraber çalışmak ve geleceğe beraber atmak için bize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim.” dedi.

Kırgızistan’ın Narın Valisi Amanbay Kayıpov; “Türkiye’nin et ihtiyacının olduğunu biliyoruz ve Türkiye’den Kırgızistan’a gelen heyetle bu konu üzerinde çalışma yaptık. Bu konuyu sayın heyetimizin üyeleri de, işadamlarımız da Türkiye’ye hayvan ithal edilmesi konusundaki taleplerini bizlere ilettiler. Bizde zaten bunun üzerine çalışıyoruz. Gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra biz, Türkiye’nin bu alandaki açığını kapatma düşüncemiz var.  Eğer ortak bir şirket kurmaya muvaffak olursak biz Kırgızistan olarak Türkiye’ye en organik, en temiz ve doğası da temiz olan bir ülkeden uygun fiyata et ithal etmeye hazırız. Sizden kesim, bizden de doğal etler olursa beraberce çalışmalar neticesinde iyi bir sonuç alacağımızı düşünüyorum. Bizde, Gümrük Birliği dediğimiz Avrasya Ekonomik Birliği vardır. Oradan gümrüksüz dışarıya çıkma imkânımız vardır. Çiftliklerin yakının da bulunması bizler için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Şuanda komşu Beyaz Rusya, Kazakistan, Özbekistan gibi komşu ülkelerin bizden et alımı talepleri söz konusu. Ancak Türkiye’den gelen heyetimize anlaşmamız durumunda et ithalatı konusunu Türkiye’ye öncelik vermeye kararlıyız. Bu konuda çalışmalarımız çoktan başladı. ”dedi.

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Arslan ise, “Çünkü et fiyatları markette yaklaşık 4 dolar civarında bulunuyor. Biz, Kırgızistan ziyaretinden sonra bu tespitlerimizi milletvekillerimize anlattık. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerine bu konuyu duyurmalarını talep ettik. Kırgızistan’daki en büyük sorun nakliye sorunudur. Türkiye ile Kırgızistan arasında 6 bin kilometre uzaklık var. Lojistik firmalarıyla da bu konuyu görüştük, onlardan da bu konuda fiyat aldık. Hem nakliye hem de organik et ithalatı fiyatlarını üst üste koyduğumuzda yine de Türkiye’ye daha hesaplı geliyor. Bu konuda ileriki günlerde bir çalışmamız daha olacak” ifadelerini kullandı.

Kırgızistan’da hayvanların tamamen doğal ortamda yetiştirildiğine dikkat çeken Arslan, şunları kaydetti: “İster canlı hayvan alıp orada değerlendirip isterseniz başka yerlere satın. Zaten şuanda Türkiye’de ithal et sorunu var. Bizde Kırgızistan’a gidip gördük. Mezbahanelerinin biraz daha modernleşmesi gerekiyor. Onlar orada bu hizmeti verebilecek mezbahaneler var. Hayvanlar orada doğal olarak besleniyor. 3 bin metre yükseklikte Tanrı Dağlarının eteğinde yetişmiş doğal hayvanların lezzetini düşünün. Ayrıca hayvan ithalatının yanı sıra yün de var, yün numuneleri getirdik. Cevizde getirdik. Kımızla ilgili çalışmalar var. At sütü dediğimiz kımız, alternatif tıpta kullanılmaya başlandı. İsviçre’de böyle bir tesis yapılmış ve detoksta kullanıyor. Kırgızistan ile ilişkilerimizde hayvancılığın yanı sıra süt diyebiliriz, yün diyebiliriz, kömür ve madencilik diyebiliriz. 5 bin kalori civarında kömürleri var. Bu kömür Türkiye’ye nasıl gelir tabii ki hemen akla tren yolu geliyor. Bunlarla ilgili lojistikte biraz sıkıntı oluyor. Maliyetleri arttırıyor. Bakliyatla ilgili çalışmalarımızda bulunuyor. Bizi bu vesileyle bir araya getiren Rektörümüze çok teşekkür ediyoruz. Üniversite-Sanayi işbirliğinin çok güzel bir örneğini gerçekleştirdik. İnşallah devam eder diye düşünüyoruz. ” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; Kırgızistan’da yetişen bütün mahsullerin organik olduğunu vurgulayarak, “Kırgızistan’da şuanda bütün mahsuller organiktir. Hayvani veya yetişen tahıl, bahçe ve nebati ürünlerin hepsi organiktir. Sadece bunun sertifikasını almamışlar. Sertifikada zaten verilir çünkü bütünüyle organik olduğu görülüyor. Bütün mesele onun yolunu görmek ve göstermektir. Bugün itibariyle organik sertifikası aldıktan sonra çok daha değerli hale geleceğini biliyoruz. Bizim arzumuz ayrıca şudur. Yetiştirme tesislerinin, üretim tesislerinin de kurulup her tarafa ihraç edebilecek seviyeye gelmeleridir. Çünkü iptidai yetiştirme tarzıyla kaynakların tükenmesi tehlikesi de vardır. Modern üretim tesislerine bu yüzden geçme zorunlulukları var.” dedi.

Görüşme karşılıklı hediye takdimi ve yemek programı ile devam etti. 

 Kastamonu Üniversitesi, 01 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunla kurulmuş olup; şu an 13 fakülte, 2 enstitü, 3 yüksekokul ve 13 meslek yüksekokulu'ndan oluşmaktadır.