1. Menüye atla
  2. İçeriği geç
  3. Alt bilgiyi geç
Pakistan Büyükelçisi’nden Üniversitemizde “İslam Dünyasında Kudüs’ün Yeri ve Türkiye-Pakistan’ın Rolleri” Konferansı

Üniversitemizde 28 Aralık 2017 tarihinde Pakistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi konuşmacı olduğu “İslam Dünyasında Kudüs’ün Yeri ve Türkiye-Pakistan’ın Rolleri” adlı konferans tertiplendi.

Konferansa Pakistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi, Eşi Hanımefendi Shaza Syrus, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Eşi Hanımefendi Selma Aydın, Akademik ve İdari Personelimiz ile öğrenciler katıldı.

Konferansta konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Pakistan Büyükelçisine teşriflerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız. İslam dünyası için çok önemli olan ve son dönemlerde gündemde olan Kudüs meselesi ile ilgili bilgi vermek üzere Büyükelçimiz buradadır.  Türkiye ve Pakistan kardeştir, bu yıl Pakistan’ın istiklalinin 70. Yılını da kutluyoruz o günden beri kardeşliğimiz devam etmektedir. Türkiye ve Pakistan hep beraber olmuştur.15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’ye yapılan ihanet girişimi sonucunda Pakistan da elinden gelen yardımı bize göstermiştir.

Kastamonu Üniversitesi de İslam Coğrafyasında muteber bir yer edinme ve bu manada İslam Coğrafyasıyla çalışma hedefini taşımaktadır. Bugün gençlerimiz Pakistan’dan gelip üniversitemizde eğitim görmektedirler. Biz bununla gurur duyuyoruz. Pakistan gelen gençlerimize eğitim vermek bizim için ayrı bir gururdur. Bunun dışında Faysalabad Ziraat Üniversitesi, Faysalabad Devlet Kolej Üniversitesi, Punjap Üniversitesi, Punjap Merkez Üniversitesi, Rıphah Uluslararası Üniversitesi, Pir Mehr Ali Shah Arıd Tarım Üniversitesi başta olmak üzere Pakistan’da bulunan Üniversitelerle işbirliklerimiz devam etmektedir. Faysalabad’da beraberce bir sempozyum da tertip etmiştik. Pakistan’dan ülkemize gelen 31 gencimiz Üniversitemizde eğitim görmektedir. Onlar bizim evladımızdır. Onlar ve nice gençler tahsilini tamamlayıp Pakistan’da hizmet etmek üzere memleketlerine döneceklerdir ve kardeşliğimizin sembolü, bayraktarı olacaktır. Bu yıl bir suikast neticesinde şehit edilen Benazir Bhutto’nun  da şahadetinin de 10. Sene-i devriyesidir. Bir defa daha kendisine rahmet diliyoruz. Bu tür vakaların artık son bulmasını temenni ediyoruz. Bugün muhterem Büyükelçimizin bizlere vereceği İslam dünyasında Kudüs’ün yeri ve Türkiye ile Pakistan’ın rolleri başlıklı konferans sebebiyle buradayız. Dünyanın kadim kültür merkezlerinden biri olan ve aynı zamanda bizim ilk kıblemiz olan mescidi aksa Kubbetü’s sahra gibi İslam dünyasının mukaddes mekânlarına ev sahipliği yapan Kudüs hepimizin bildiği üzere talihsiz bir açıklama ile ABD Başkanı tarafından baş şehir olarak tanınmıştır. Biz Kastamonu Üniversitesi senato kararı alarak bu yersiz açıklama akabinde hemen bir kınama mesajı yayınladık. Bu kararın Filistin devletinin istiklalini tehdit edeceği ve İsrail-Filistin münasebetlerinde problemleri daha da artıracağı aşikârdır ve bunu biz de kararlarımızla açıkladık. Kanlı hadiselerin daha da artacağını bizzat kararımızda belirttik. Kudüs’ün İslam Dünyası üzerine kaderi tayin olurken Türkiye ile Pakistan birbirlerine daima destek olacaktır. Elbette coğrafyanın merkezi olması hasebiyle Türkiye burada başrolü üstlenecektir. Bugün biz bunları konuşacağız. Kastamonu Üniversitesi olarak Türkiye-Pakistan kardeşliğinin daha da ilerleyebilmesi adına geleceği yeniden inşa etmek için beraber hareket etme yolunda her türlü imkânı kendi açımızdan temin etmeye gönüllü olarak hazırız. İki ülke arasındaki akademik iş birliğinin gelişmesi hem akademik hareketliliğin hem de talebe hareketliliğinin daha canlandırılması ve ortak ilmi çalışmalara projelere beraberce imza atılması gibi aktif yürütülmesi gereken birçok işimizin olduğunu biliyoruz ve canı gönülden temenni ediyoruz. Geçmişimiz birdir inşallah geleceğimiz de bir ve aydınlık olacaktır temennisinde bulunuyoruz.” dedi.

Konferansta konuşmasını yapan Pakistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi “Türkiye-Pakistan birliği burada önemlidir. Böyle bir toplantıya katıldığım için çok memnun olduğumu belirtmek isterim, teşekkürlerimi sunarım. Kudüs Müslümanlar için önemli bir mekân ve bu yaşanan olaylar sonucu Müslümanların, insanların birlik olması beni çok etkiledi. Ne acıdır ki Filistin halkının haklı davalarının dünya çapında tanınmasına ve sayısız konuşmada ve beyanda onların vazgeçilmez haklarının uluslararası topluluk tarafından yeniden teyit edilmesine rağmen İsrail uluslararası hukuku alçakça ihlal etmeye, dünya kamuoyunu aldatmaya, acımasız şekilde insan hakları ihlallerinde bulunmaya ve sivil insan hayatını kapsayan tüm ahlaki ve etik standartlarla dalga geçmeye devam etmektedir. Biz şiddetle inanıyoruz ki üzerinde anlaşılan uluslararası parametreler temelinde kalıcı, bağımsız ve devamlı bir Filistin devleti, 1967 öncesi sınırları içinde ve Kudüs başkenti olarak, Ortadoğu'da barışın sağlanması için sürdürülebilir olan tek güvencedir. Pakistan güçlü bir şekilde bu kararı kınamıştır ve Kudüs'ün tarihi ve yasal statüsünün altını oyan bu adımını gözden geçirmesi için ABD'ye çağrıda bulunmuştur. BM Güvenlik Konseyi bu duruma yanıt vermekten acizse, BM Genel Kurulundan destek aramamız gereklidir. Şunu belirtmekten mutluyuz ki, Türk liderliği altında ve Pakistan, OIC ve Arap devletlerinin desteğiyle, Kudüs üzerindeki BM Güvenlik Konseyi kararının ABD tarafından talihsiz şekilde veto edilmesinden sonra bu mesele BM Genel Kuruluna götürülmüştür. Biz kendi kaderlerini belirleme hakları verilene ve İsrail işgali bitene kadar Filistin halkına mümkün olan tüm ahlaki ve siyasi desteği vermeye devam edeceğiz. Bu işgal devam ettiği sürece Ortadoğu'da barış tesis edilemez. Biz birçok dahili ve harici zorluklarla karşı karşıya olduğumuz bir zamanda, Müslüman dünyasının birliği için Türkiye'nin vizyon sahibi liderliğini ve siyasi liderlerinin bağlılık hislerini kullanmayı salık veririz. Türkiye'nin Kudüs üzerindeki proaktif diplomatik bağlantı ve liderliği sadece Filistin halkı için değil, aynı zamanda dünyadaki 1 milyardan fazla Müslüman için de bir güç meselesidir. Pakistan İstanbul'da bir olağanüstü OIC zirvesinin düzenlenmesini önerir ve tüm forumlarda bu çabaları desteklemek için Türkiye'nin yanında durmaya devam edecektir. Türk kardeşlerimizle yan yana durmaya devam edeceğiz tıpkı yıllar önce atalarımızın bu toprakları korumak için yardıma geldiği gibi.” dedi.

Konferansın ardından program hediye takdimi ve fotoğraf çekimi ve Pakistan İslam Cumhuriyeti’nin yöresel yemeklerinin sunumu ile son buldu.

Program, Üniversitemiz Külliyesinin gezilmesi, şehir turu ve Pakistan İslam Cumhuriyeti’nden Üniversitemize eğitim görmeye gelen öğrencilerle akşam yemeği ile son buldu.

 

 Kastamonu Üniversitesi, 01 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunla kurulmuş olup; şu an 13 fakülte, 2 enstitü, 3 yüksekokul ve 13 meslek yüksekokulu'ndan oluşmaktadır.