1. Menüye atla
  2. İçeriği geç
  3. Alt bilgiyi geç
Büyük Yazar Cengiz Aytmatov Üniversitemizde Düzenlenen Anma Faaliyeti ile Anıldı

Üniversitemizde 15 Aralık 2017 tarihinde Türk Dünyasının Büyük Yazarı Cengiz Aytmatov’u Anma Faaliyeti programı Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Programa; Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kırgızistan Cumhuriyeti Eski Dışişleri Bakanı ve Cengiz Aytmatov’un oğlu Askar Aytmatov, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, Adalet Komisyonu Başkanı Gökhan Oflaz, İdare Mahkemesi Başkanı Hakan Yumuşak, Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği 2. Kâtibi Aycan Taberdiova, Kamu, Kurum ve Kuruluşların amirleri, Akademik ve İdari personelimiz ile öğrenciler katıldı.

Program, Cengiz Aytmatov’un Hayatı ve Eserleri adlı serginin açılmasıyla başladı. Serginin açılışının ardından İki ülkenin milli marşlarının okunması ve Kur’an tilaveti ile devam etti.

Açılış konuşmasını yapan programın onur konuğu Kırgızistan Cumhuriyeti Eski Dışişleri Bakanı ve Cengiz Aytmatov’un oğlu Askar Aytmatov; “Bugün şehrinizi gezebildim. Tüm gittiğimiz yerlerde Rektör’ün misafiriyiz deyince büyük bir saygıyla karşılanıyordu. Bu yörenin entelektüel, kültür, bilimsel olarak hocasısınız. Değerli Kastamonulular geçtiğimiz günlerde Kastamonu tarihinde büyük bir olay oldu. Kazakistan’ın Türkistan kentinde TÜRKSOY toplantısında Kastamonu 2018 Türk Dünyası Başkenti ilan edildi. Kastamonu gördüğünüz gibi kültüre büyük önem veren halktır. Kültürün ve toplumun gelişilmesinin temelinde halk olduğunu anlayan bir şehirdir. İnşallah bu sene içinde ufuklarınız daha da açılacak. Kastamonu’da sadece Türkiye değil Tüm Dünya’da yeni kapılar ve yeni fırsatlar yaratılacaktır. Hayırlı uğurlu olsun. Değerli arkadaşlar evlat olmak, ömrü boyunca meşhur bir kişinin evladı olmak avantajlarından ziyade dezavantajları da var buna tanık oluyorsunuz. Fakat diğer evlatların da var. Hepimizin anne ve babaları var, hepimizin kutsal bir görevi var. Onların hatırasını yaşatmak ve devam ettirmek onun için de burada benim asıl amacım tüm Aytmatov ailesi adına en samimi, en içten gelen şükranlarımı size ifade etmektir. Türkiye’de Cengiz Aytmatov çok iyi biliniyor ve seviliyor. Onun vefatının ardından 10 Yıl geçmesine rağmen vakit çok acımasız bir yargıç zamanla sadece gerçek değerler kalıyor. Onlar hatırlanıyor. Babamın yazdığı eserler hala aramızda yaşamaya devam ediyor. Siz yazarınızı hatırlamaya devam ediyorsunuz. Bu anma töreni de bunun ispatıdır. Bu fırsattan yararlanan hepinize, Türk okurlarına, Cumhurbaşkanı’na, devlet memuruna, hocaya, öğrenciye, çiftçiye, köylüye Cengiz Aytmatov’u sevenlere şükranlarımı tekrarlamak istiyorum. O bizim ortak değerimizdir. Cengiz Aytmatov Türkiye’de de Kırgızistan kadar iyi biliniyor. İnşallah Kastamonu’da kültür başkenti etkinlikleri çerçevesinde Cengiz Aytmatov’a da gerekli yer verilecektir. Tekrar teşekkür ederim. Babamın ruhu da mutlaka yanımızdadır ve onun da ruhu hepimizi desteklesin.” dedi.

Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği 2. Kâtibi Aycan Taberdiova; “Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği olarak kardeş ülke Türkiye Cumhuriyeti ile pek çok ortak çalışma ve etkinliklere imza attık. Ancak söz konusu çalışmalarda Kastamonu Üniversitesi ile çok verimli çalışmalara imza attık. Bu yüzden Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın’a teşekkürü bir borç bilirim. Cengiz Aytmatov sadece Kırgız edebiyatında yer almış bir insan değildir. Tüm Türk dünyasına mal olmuş bilge bir şahıstır. Bu etkinlikte emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın konuşmalarında; “Bugün burada usta yazarımız Cengiz Aytmatov’u doğumunun 89. Yılında anmak üzere toplanmış bulunuyoruz. İnşallah Nisan ayında ölümünün 10. Yılında onda da birlikte olacağız. Hepimizin bildiği ve kabul ettiği üzere Cengiz Aytmatov, Türk Dünyası edebiyatının gelmiş geçmiş en büyük yazarlarından biridir. Kırgız kültüründen beslenen ve bu kültürel unsurlar ile evrensel insan değerlerini harmanlayarak kaleme aldığı eserleri ile edebiyat dünyasında adını duyuran Aytmatov, ülkesinin sınırlarını aşarak dünya edebiyatçıları arasında var olmayı başaran değerli bir sanatkardır.

Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlakî, edebî, askerî bütün maddî ve manevi zenginliğini eserlerine aksettirmiştir, yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerleri, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiş, halkının içine düştüğü zor durumları eserlerinde en güzel şekilde anlatmış, onların çözümlerine dair ipuçları göstermiş, eserlerinde insanlığın evrensel değerlerini ortaya koymaya azmetmiş bir yazardır.

Cengiz Aytmatov, Manas destanı başta olmak üzere kadim Kırgız ve Türk kültüründen seçtiği konuları evrensel kültür ve medeniyetiyle harmanlamak suretiyle eserlerinin özünü meydana getirmiştir. Bu sebepten dolayı Aytmatov’un eserleri bugüne kadar 150’den fazla dile çevrilmiş, bütün dünya okurlarının dimağında, hafızasında yer etmiştir. Cengiz Aytmatov’u, edebiyat dünyasına adım attığı dönemden itibaren Türkiye’deki okurları da çok sevmiş, bağrına basmıştır. Bu sebepten dolayı büyük yazar, eserleriyle bu zamana kadar Türkiye’deki üniversitelerde yapılan pek çok akademik ve sosyal çalışmaya da konu olmuştur.

2018 yılında Kastamonu olarak şanslıyız. Türk Dünyası Kültür Başkenti oldu. Hep birlikte ilimizde çok güzel şeyleri yapacağız. Bu hususta gayret gösteren Kültür Bakanımıza, Valimize, Belediye Başkanımıza ve bütün Kastamonu’muzun emeği geçti onlara teşekkür ediyoruz. İnşallah çok zengin ve dolu bir yıl geçireceğiz. Cengiz Aytmatov da programlarımızın her köşesinde olacaktır.

Ben sözlerimi neticelendirirken 10 Haziran 2008 tarihinde aramızdan ayrılan Cengiz Aytmatov’u, büyük yazarımızı, doğumunun 89. Yıldönümü vesilesiyle bir kere daha rahmetle anıyor ve milletimizin gönlündeki ölümsüzlüğü daim olacaktır İnşallah. Bu güzel faaliyetin düzenlenmesinde emeği geçen bütün mesai arkadaşlarıma huzurlarınızda teşekkür ediyor, programımızı teşriflerinizden ötürü siz kıymetli misafirlerimize, Üniversitemizin değerli mensuplarına ve öğrencilerimize saygılar sunuyorum” dedi.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş konuşmalarında; “Geçtiğimiz hafta Valimizle, Türkistan’dan bayrağı alıp geldik. Bayrağı layıkıyla Türkiye ve Kastamonu’da bu sene dalgalandıracağız. En büyük destekçimizin de Üniversite olacağına inanıyorum. Rektörümüzün ve üniversitemizin Türk Dünyasında yaptığı çalışmaları da yakından takip ediyoruz.  Türk Dünyasından sizlerin burada olması bizi ziyadesiyle memnun ediyor. Çünkü yaklaşık 1500’e yakın öğrencilerimiz var. Biz kültür başkentliği işini layıkıyla yerine getireceğiz. Önemli bir koordine düşünüyorum. Geçmişimizdeki kültür, sanat, yapılan büyük işler ve bu işlerin geleceğe aktarılması konusunda üstesinden gelebileceğimizi ve bu işe layık olduğumuzu belirtmek istiyorum. Kuruluşu Milattan Önce 2000 yıllara dayanan Kastamonu, Çobanoğluları, Candaroğulları, İsfendiyaroğulları, Osmanlı İmparatorluğuna eyalet olarak, Sancaklık etmiş bir yerdir. Birçok kültür unsurunu barındırmaktadır. Onları ayağa kaldırmak için büyük çabalarımız var. Dünya UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine hep birlikte Kastamonu’yu yazdırmak istiyoruz. Türk Dünyası Kültür Başkentliği ile bu perçinleşti. Kültür Bakanımıza ve bütün emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Rahmetli Cengiz Aytmatov Türk Kültürünü, Dünya’ya yansıtan en büyük yazarlarımızdan birisidir. Kendilerini rahmetle ve minnetle anıyorum” dedi.

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz konuşmalarında; “Böyle bir etkinliği tertipledikleri için Üniversitemize teşekkür ediyorum. Katılımlarınızdan dolayı sizlere de sevgi ve saygılarımı sunuyorum. 2018 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkent’i seçilmesi konusunu konuşmacılarımız tarafından dile getirildi. Aslında kolay gibi gözüküyor ama Kastamonu zoru başardı. Bu başarıda en büyük pay Belediye Başkanımızın ve Rektörümüzün de ifade ettiği gibi Kültür Bakanımız Numan Kurtulmuş’a aittir. Bu üye ülkelerdeki şehirleri yan yana koyduğumuzda kaçta kaç olan ihtimalin gerçekleştiği açısından önemlidir. Ama tercih Kastamonu’dan yana kullanıldı. Sorumluluğu almış olduk. Kastamonu olarak neden böyle bir şey istedik. Toplantıda birkaç nedenden bahsettik. Sadece bir tanesini belirteyim; Bizim Üniversitemiz orada Türk Dünyası ile ilgili çok önemli ilişkileri ve irtibatları var. 1500’e yakın Türk Dünyasından öğrencilere ev sahipliği yapıyor. Belki de bu başarının elde edilmesinde en büyük faktörlerden olmuştur diye düşünüyorum. TÜRKSOY 2018 yılını Cengiz Aytmatov yılı ilan etti. Kastamonu olarak hem Türk Dünyası Kültür Başkenti olmayı yürütürken hem de Cengiz Aytmatov ile ilgili programları yapmayı üstlenmiş olduk. Ölümünün 10. Yılında Nisan ayından itibaren Cengiz Aytmatov ile ilgili programlar yapmaya devam edeceğiz. Cengiz Aytmatov özellikle 2. Dünya Savaşı ve Kırgızistan’da yaşadığı bölgedeki sosyal konulara dokunmasından önem kazanmıştır. Sorunları yüzeysel olarak geçen değil bilakis sorunları 12 den vuran, sağlıklı bir şekilde yorumlayan okuyucularına büyük tartışmaların içine çeken çok önemli yazılar yazmıştır. Kırgız sanatını doğrudan etkilemiştir. Türk Dünyasına ışık tutmuştur. Ülkemizde okunan en çok okunan yazarlardan biridir. Yıl boyunca düzenleyeceğimiz çoğu etkinlikte bu programı ben 1 yıl içinde yapacağımız etkinliklerin birincisi olarak almak istiyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından program Cengiz Aytmatov Belgeselinin izlenmesi, Kırgız Devlet Sanatçısı Malik Alikeev tarafından komuz eşliğinde türkü dinletisi, Cengiz Aytmatov romanı “Toprak Ana” romanından sahne performansı, Kırgız Türkleri Milli Folklor Gösterisi, Komuz eşliğinde müzik örnekleri, Uygur Türkleri milli folklor gösterisi ile devam etti.

Program, Türk Dünyası Bayrakları sahne gösterisinin canlandırılması, sahnedekilerin Ana Yurt marşını okuması ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

 

 Kastamonu Üniversitesi, 01 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunla kurulmuş olup; şu an 13 fakülte, 2 enstitü, 3 yüksekokul ve 13 meslek yüksekokulu'ndan oluşmaktadır.