1. Menüye atla
  2. İçeriği geç
  3. Alt bilgiyi geç
Üniversitemizin 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı

Üniversitemiz 2017-2018 Akademik Yılı Açılışı Çelenk Sunma Töreni 04 Aralık 2017 tarihinde Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı. Törene Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Sezgin Ayan, Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Prof. Dr. Ayhan Biber ile akademik ve idari personelimiz katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, tören kapsamında Üniversitemiz adına Şehit Şerife Bacı Anıtı önüne Üniversitemiz Çelengini koydu. Üniversitemizin 11’inci Akademik Yılı Açılış Programı Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’un katılımları ile Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi’nde yapılan tören ile devam etti.

Akademik Yıl Açılış Törenine Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkan Vekili Eşref Can, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, Adalet Komisyonu Başkanı Gökhan Oflaz, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Kamu, Kurum ve Kuruluşların Temsilcileri, İlçe Belediye Başkanları, İlçe Kaymakamları, Üniversitemizin akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Programda konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Üniversitemiz kurulduğu yıldan bu yana geçirdiği 11 yıl içerisinde çok fazla mesafe aldı. 13 fakültesi, 13 meslek yüksekokulu, 3 yüksekokulu, 2 enstitüsü ve 29 bin 400 öğrencisiyle eğitim veriyor. Öğrencilerimizin 2 bin 200’ü Türk vatandaşı olmayan öğrencilerden meydana geliyor. 45 ülkeden gelen öğrencileriyle üniversitemiz sistemli bir hale geldi. Bundan sonra yeni hedeflerimizden biri dünya üniversitesi olmaktır. Çalışmalarımıza devam edeceğiz. Dünyadaki 100 üniversiteyle ikili ve farklı projeler yapıyoruz. Bu anlaşmaların hem kendimize hem etrafımıza faydası oldu. Dünyanın iyi üniversiteleri arasındayız. Akademisyenlerimizle beraber iyi akademik faaliyetler yapıyoruz. Üniversitemizin tescillenmiş 6, yolda olan 2 patentiyle beraber 8 patentimiz olacak. Amacımız patent sayısını arttırmak. En yakın zamanda kendi sanayi tesisimizi kuracağız. Milletlerarası çalışmada Kırgızistan’a Kastamonu’dan yapılan ihraçta bizim de payımız vardır. Kalkınma Bakanlığımızın desteğiyle yeni yatırımları devam ettireceğiz. Mesai arkadaşlarımızın yetiştireceği her bir birey onların eseridir. Dünyada hiçbir üniversiteye, hiçbir mevkie hocalığımızı değiştirmeyiz. Hocalığımız bizim bu dünyada ulaşacağımız yegâne hedefimizdir.” dedi. Konuşmasının devamında üniversitemiz öğrencilerine seslenen Prof. Dr. Aydın, “Kastamonu Üniversitesi ailesine bu sene katılan gençlerimiz, artık Kastamonu Üniversitesinin ailesinin ömür boyu içinde yer alacaksınız. İnşallah gençlerimiz bilgi tecrübelerle aileler, aziz milletimize ve memleketimize hizmet edecektir.” Sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Açılışta konuşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı; “Bizim için Kastamonu Şeyh Şaban-ı Veli’dir. Kastamonu kalesidir. Kastamonu gönlümüzde taht kurmuş ve derin iz bırakmış ilimizdir. Kastamonu Üniversitesi öğrencilerimizle birlikte gönlümüzde yer etmiş, sevdiğimiz, saydığımız bir topluluktur. Her şeyin gönlünüzce olmasını, büyük başarılara imza atılmasını canı gönülden temenni ediyorum. 3 ay önce geldiğimde Kastamonu Üniversitesi bu kadar serpilmiş değildi. 3 ayda bile gözle görünür bir şekilde atılım yapmıştır.” dedi.

Açılışta konuşan Kastamonu Milletvekili Metin Çelik; “Kastamonu Üniversitesinin aldığı mesafeyi tüm Kastamonulular biliyor. 2006 yılında kurulan üniversitemiz 2011 yılına kadar pek mesafe alınmadığını biliyoruz. Ama 2011 yılından bu tarafa hem öğrenci sayısı hem üniversitenin yaptığı faaliyetler ile güzel günleri yaşadık. Kastamonu tarihi, kültürel bir medeniyet kentidir. Turizm anlamında Kastamonu’nun dünyaya açılması için belli çabalarımız vardı. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak Kastamonu’nun adını önermesi hepimizi heyecanlandırdı. Yıl boyu yapacağımız etkinliklerle başkentliği temsil edeceğiz.” dedi.

Kamu Denetçiliği Kurumu hakkında bilgiler vererek sözlerine başlayan Kamu Baş denetçisi Şeref Malkoç Üniversitemizin Akademik Yıl Açılış dersinde; “Türkiye’de ve dünyada denetim mekanizmaları bellidir. Denetimin en önemli ayağı siyasidir. Yapılan hizmetleri TBMM denetleyebilir. Belediyenin vermiş olduğu bir hizmetten ve almış olduğu bir karardan dolayı vatandaş mağdur olduğuna inanıyorsa kamu denetçiliğine başvuruluyor. Geçen yıl 5 bin 500 müracaat vardı. Bu yıl Kasım ayı sonu itibariyle müracaat sayısı 15 bin arttı. Bunun sebebi, kurumumuzun daha çok tanınmaya başlamasıdır. İnsanımızın mahkemeye gitmeden önce bize gelmesi güzel bir şeydir. Kamu denetçiliği kurumu idarenin hizmetinin arttırması için çalışır. İnsanın hak arama kültürünün yaygınlaşması için çalışır.” dedi.

Ülkemizde 7 milyon 250 bin Üniversite öğrencisi olduğunu ifade eden Baş denetçi Malkoç; “81 ile 81 üniversite kurulacağı açıklanırken, mecliste bunun tartışmaları yapılırken ne zorluklar yaşanmıştı. Takip eden arkadaşlarımız, hocalarımız bilir, ‘Kastamonu’da üniversite mi olur? Batman’da üniversite mi olur? Çankırı’da üniversite mi olur? Karabük’te üniversite olur mu?’  diyorlardı ama yol ne kadar uzun olursa olsun, yola başlamak için ilk adımı atmak gerekiyor. Kastamonu’da atılan bu adım meyvesini verdi, kocaman ağaç oldu. Sadece Türkiye’ye değil 45 ülkeye ne güzel öğrenciler yetiştiriyor. Emeği geçenler var olsun, sağ olun.

 184 üniversitemiz var, 7 milyon 250 bin öğrencimiz var, 150 bin akademisyenimiz var. Ancak dünyadaki en başarılı 100 üniversiteler arasına çok daha fazla üniversite koymamız gerekiyor. Dünyadaki ilk 500’deki başarılı üniversiteler arasına Türkiye’den çok daha fazla üniversite koymamız gerekiyor. 1 tane Aziz Sancar’ın Nobel ödülü alması yetmiyor. Değerli gençler, sizin aranızdan onlarca Aziz Sancar çıkmalı, çıkacak inşallah.

 Türkiye’de sağcı, solcu diye üniversiteleri ayırdılar. Sabahtan sağcıyı vuran silah, öğleden sonra solcuyu vuruyordu. O dönemde 5 bine yakın öğrenci, lider öğrenci hem de sağcı, solcu diye birbirini vurdu ve öldürdü. Bunları yaşadı bu memleket. Şimdi de Türk, Kürt diye kavga çıkarmaya çalışıyorlar. Sağcı, solcu diye. Siz Türkiye’nin en rahat döneminde yaşıyorsunuz. Onun için bu günlerin kıymetini bilin. Hocalarınızdan yeteri kadar faydalanın. Bildiğiniz bir yabancı dil varsa bir tane daha ilave edin ona. Dil bilmiyorsanız, Türkçe’nin dışında diliniz yoksa durumunuzu yeniden gözden geçirin” şeklinde sözlerle öğrencilere nasihat verdi.

Amerika uzaktan gelmiş, Suriye’nin kuzeyine bizim güneyimize silah indiriyor, 4 bin tır. Aman Allah’ım. Veya Almanya, işini gücünü bırakmış Türkiye ile uğraşıyor veya Hollanda. Aklınıza gelen gelmeyen bizimle uğraşıyor. Niye uğraşıyorlar bizimle? Niçin uğraşıyorlar bizimle? Tarih boyunca medeniyete yön veren, dünyaya yön veren birkaç tane millet vardır. Diğerleri o büyük milletlerin arkasından gitmiştir. İşte tarihe yön veren milletlerin başında Türk milleti geliyor, bizim milletimiz. Onun için bizle uğraşıyorlar. Ama boşuna uğraşıyorlar. Bu millet kendine geliyor. Bu millet tarihiyle buluşuyor. Bu millet kültürüyle tanışıyor. Bu millet dini ile imanı ile yeniden buluşuyor. İnebolu ile Ankara yolunu, o milli mücadeleyi bilmeyenler Türkiye’nin 2023’ünü kavrayamazlar. Malazgirt Meydan Muharebesini bilmeyenler Türkiye’nin 2071’ini kavrayamazlar. İstanbul’un fethini bilmeyenler 2053’ü kavrayamazlar. Türkiye açık, nettir. Belki süper güç değiliz ama adam gibi bir devletiz. Büyük devletiz, güçlü devletiz. Amerika belki süper devlet ama güçlü devlet değil, aciz devlet.” ifadelerine yer verdi.

Akademik Yılı Açılış Programı, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın tarafından Baş denetçi Şeref Malkoç’a hediye takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

Akademik Yılı Açılış Programı sonunda Kamu Denetçiliği Kurumu Kamu Baş Denetçisi Şeref Malkoç, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Baş Denetçi Şeref Malkoç Üniversitemiz şeref defterini imzaladı.

Ziyaret Kamu Denetçiliği Kurumu Baş Denetçi Şeref Malkoç’un Rektörümüze hediye takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

 

 Kastamonu Üniversitesi, 01 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunla kurulmuş olup; şu an 13 fakülte, 2 enstitü, 3 yüksekokul ve 13 meslek yüksekokulu'ndan oluşmaktadır.